Top pätnásť tém roka 2021. Čo rezonovalo regiónom hornej Nitry v minulom roku?

Koronavírus, povodne, zoo, zámok či zemetrasenie. Zostavili sme rebríček najzaujímavejších udalostí minulého roka.

Odborníčka tvrdí, že prípady, keď ľudí poštípe stepník, sú minimálne. A keď už, tak človek má len miernu alergickú reakciu.Odborníčka tvrdí, že prípady, keď ľudí poštípe stepník, sú minimálne. A keď už, tak človek má len miernu alergickú reakciu. (Zdroj: Pavel Gašpar)

HORNÁ NITRA. Rok 2021 bol značnou mierou poznačený pandémiou koronavírusu. Aj to sa odzrkadlilo na čítanosti článkov na našom webe. Začiatkom roka ľudia najviac vyhľadávali texty o tom, kde a ako budú prebiehať plošné testovania, neskôr skríningy. Rovnako ich zaujímali aj výsledky týchto testovaní v jednotlivých obciach. Výsledky testov sme však z prehľadu vypustili. Čo vás teda tento rok najviac zaujalo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrdzavá voda v potoku

V druhej polovici januára tiekla v rieke Handlovka v baníckom meste voda zafarbená do červeno-hnedej farby, pripomínajúcej hrdzu. Udalosť riešili miestni rybári aj Inšpekcia životného prostredia. Podľa Ľubomíra Jurkoviča, vedúceho Katedry geochémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave predmetný jav nebol žiadnou záhadou. Stáva sa v takých oblastiach, kde preteká dažďová alebo podzemná voda cez materiály, ktoré obsahujú veľa železa.

SkryťVypnúť reklamu

„V tomto prípade sa v Handlovej vyskytuje stará skládka popola zo spaľovania uhlia. Pravdepodobne, ako tadiaľ preteká voda, tak sa obohatí o železo. Keď táto voda vytečie na povrch, zoxiduje a dostane železitý oker,“ priblížil Jurkovič. Rybári úhyn rýb kvôli tomuto javu nezaznamenali

https://myhornanitra.sme.sk/c/22583520/foto-ludi-v-handlovej-vystrasila-hrdzava-voda-v-potoku-aj-v-rieke.html

Zemetrasenie otriaslo regiónom

Len pár dni po hrdzavej vode v rieke ľudí v okrese vyplašil ďalší prírodný jav, zemetrasenie. „Epicentrum bolo v Handlovej pri časti Nová Lehota. Zemetrasenie malo lokálne magnitúdo 3,1. Hĺbka jeho ohniska bola približne tri kilometre,“ priblížil seizmológ Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied Kristián Csicsay. Zemetrasenie cítili aj ľudia v Prievidzi a okolitých obciach. Výrazné škody však samosprávy nezaznamenali, išlo skôr len o paniku ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

https://myhornanitra.sme.sk/c/22583718/v-okrese-prievidza-bolo-zemetrasenie.html

Cyklotrasa rozhádala ľudí

Nová cyklotrasa v Prievidzi láka od svojho začiatku množstvo ľudí. Vyhovuje im nový asfaltový povrch. Problémy vznikali z dôvodu, že sa ľudia nerešpektovali. Cyklisti chceli trasu len pre seba, chodci tiež. Niektoré úseky cyklotrasy sú určené len pre cyklistov, iné sú zmiešané pre peších aj cyklistov. Všetko určujú dopravné značky, ktoré ľudia musia rešpektovať. Po skolaudovaní cyklotrasy samospráva na asfalt nastriekala piktogramy, aby bolo jasnejšie, kto ktorý úsek trasy môže využívať.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22617908/cyklotrasa-v-prievidzi-rozhadala-cyklistov-a-chodcov.html

Prišli o onkológov

V apríli regiónom rezenovala téma nedostatku onkológov. V okrese totiž v krátkom čase prestali fungovať dve onkologické ambulancie. Na hornej Nitre tak fungovala len ambulancia onkochirurga Júliusa Palaja v Prievidzi a v bojnickej nemocnici ordinoval jediný onkológ Dušan Magdin starší, ktorý je už tiež v dôchodkovom veku.

SkryťVypnúť reklamu

https://myhornanitra.sme.sk/c/22629916/ludia-prisli-o-onkologov-podla-pacientov-zlyhal-system.html

Situácia sa ešte zhoršila v decembri, keď doktor Magdin ostal dlhodobo práce neschopný. Pacientom, ktorí už mali predpísanú liečbu, ju podávali v nemocnici. Robila so sestrička z onkológie s lekárkou – námestníčkou, po každodennej konzultácii s krajským odborníkom na onkológiu. Nemocnica intenzívne hľadá náhradného onkológa po vlastnej línii, ako priznáva, aj cez známosti.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22800692/horna-nitra-je-v-sucasnosti-bez-onkologa-na-co-sa-maju-pacienti-pripravit.html?ref=njctse

Starosta vojak

V máji našich čitateľov zaujal rozhovor so starostom Chrenovca-Brusna. Pre nástupom do čela samosprávy totiž pracoval ako profesionálny vojak, letecký inžinier. Posledné jeho pôsobenie bolo na veliteľstve vzdušných síl Armády Slovenskej republiky.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22647646/co-ste-o-starostoch-nevedeli-chrenovcu-brusnu-veli-podplukovnik-tibor-cicmanec.html

Zámok hrá farbami

Bojnický zámok sa pri rôznych príležitostiach odieva do rozličných farieb. Farba krvi či farby zeme. „Nasvietený máme predovšetkým Francúzsky park. Ten bol v rámci rekonštrukcie pred dvomi rokmi daný do novej podoby,“ informoval Igor Socha, súčasný riaditeľ Bojnického zámku.

Svietidlá sú umiestnené priamo v dlažbe zámku. Nastaviť sa dajú všetky farby RGB škály. „Dokonca každé svetlo v chodníku je možné nastaviť samostatne. Momentálne tam máme nastavených šesť programov, ale pripojením na počítač je možné park nadimenzovať do takej farebnej škály, do akej potrebujeme,“ priblížil Socha.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22652245/farba-krvi-ci-farby-zeme-bojnicky-zamok-moze-mat-rozne-podoby.html

Jedovatý pavúk na Sivom Kameni

Na začiatku leta našla partia kamarátov počas výletu na zrúcaninu hradu Sivý Kamen v Podhradí jedovatého pavúka. Išlo o stepníka červeného. Na Slovensku žije približne 970 druhov pavúkov, pričom všetky okrem jedného sú jedovaté. Väčšina na Slovensku žijúcich pavúkov má len mierny jed, ktorý omráči ich korisť, napríklad malú mušku. Mnohé z nich nemajú dostatočne silné zuby na to, aby prehryzli ľudskú pokožku. „Udáva sa, že stepník má silnejší a prudší jed. Ale nestretávame sa s tým, že by stepník človeka pohrýzol,“ skonštatovala odborníčka. Ak by predsa len došlo k tomu, že stepník by človeka pohrýzol, zrejme by nastala mierna alergická reakcia, ako po uštipnutí včelou či osou.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22680309/foto-v-oblubenej-turistickej-lokalite-na-hornej-nitre-nasli-zaujimaveho-jedovateho-pavuka.html

Nový pavilón slonov

Slonice Maja a Gula z bojnickej zoo sa po rokoch dočkali nového pavilónu. Ubikácia africkej fauny je členená na päť častí, a to časť pre ustajnenie slonov, zázemie pre zamestnancov, vonkajšie a vnútorné výbehy pre slony a návštevnícku časť. Stavba sa nachádza v centrálnej časti zoo. Celková investícia na výstavbu novej ubikácie africkej fauny a flóry predstavuje sumu osem miliónov eur. Peniaze išli zo štátneho rozpočtu.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22693939/foto-slonice-z-bojnickej-zoo-sa-po-rokoch-dockali-noveho-pavilonu.html

O slonice sa v starom pavilóne starali kontaktným spôsobom, momentálne ich učia na bezkontaktný chov, ktorý by mal byť bezpečnejší.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22784650/zo-zakulisia-zoo-slonice-ucia-novemu-sposobu-kontaktu-pozreli-sme-sa-ako-to-robia.html

Obec potrápili povodne

Valaskú Belú v roku 2021 potrápili povodne. Blesková povodeň sa obcou prehnala koncom júla v noci. Problémy spôsobila rieka Nitrica, jej prítoky aj voda, ktorá sa valila z lesov.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22709054/foto-valaska-bela-sa-spamatava-z-nocnej-povodne.html

Ľudia sa z tejto udalosti ani nestihli spamätať a o týždeň sa situácia zopakovala. „Situácia je zlá v celej obci. Postupne odstraňujeme nánosy a zábrany. Už teraz vieme, že zobralo lavičky, zlomilo nám jeden most, kde ľudí odrezalo od prechodu,“ opísal vtedy situáciu starosta Miloš Cúcik.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22713462/foto-valasku-belu-po-tyzdni-zasiahla-druha-povoden-skody-su-obrovske.html

Aby zachovali pre obyvateľov spojenie so svetom, museli cez rieku osadiť pontónový most.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22719637/foto-strhnuty-most-vo-valaskej-belej-docasne-nahradil-pontonovy-obyvatelia-rataju-skody.html

V súčasnosti boli obci schválené dve dotácie, ktoré by mali pomôcť vyriešiť následky povodní. Trenčiansky samosprávny kraj vyčlenil zo svojho rozpočtu 5400 eur, 400-tisíc eur dostane obec z rozpočtovej rezervy predsedu vlády SR.

Otvorili zaujímavé múzeum

Jednou z mála pozitívnych správ v roku 2021 bolo otvorenie Múzea Vtedy. To prvých návštevníkov privítalo prvého septembra. Okrem predajne potravín návštevníci môžu vidieť ďalšie expozície, ktoré sú tematicky zamerané na televízory, rádia, domáce spotrebiče, telefónne automaty či školské prostredie.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22733003/foto-nove-muzeum-v-prievidzi-prenieslo-ludi-o-niekolko-desiatok-rokov-spat.html

Fenomén elektrokolobežiek

V septembri prišli do Prievidzi zdieľané elektrické kolobežky. Tie spustili menší ošiaľ a mnoho ľudí a najmä detí ich skúšalo. To, že ich nevedeli používať a nerešpektovali pravidlá vyvolávalo kolízne situácie. Na situáciu upozorňovali chodci, vodiči aj mestská polícia. Prevádzkovateľ vysvetľoval, že situácia sa po začiatku obvykle upokojí, keď sa začiatočníci vybláznia a kolobežky budú využívať stabilní zákazníci. Aj keď sa stále nájdu deti, ktoré pravidlá nerešpektujú, koncom roka sa situácia o niečo upokojila.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22751078/foto-zdielane-elektrokolobezky-v-prievidzi-niektori-kritizuju-toto-im-prekaza.html

Antirúškari blokovali obchody

Na jeseň sa opäť začala zhoršovať pandemická situácia na Slovensku, čo so sebou prinieslo aj sprísnenie opatrení. Nie všetci ich však rešpektovali. Príkladom je aj situácia z klientského centra prievidzského okresného úradu. Muž si odmietol nasadiť rúško, čo napokon riešila privolaná policajná hliadka, ktorá po upozornenia muža z budovy vyviedla. Zásah niekto zaznamenal na video a zverejnil ho na sociálnej sieti. V diskusiách sa spustila vlna nevôle a komentáre o policajneh brutalite. Polícia zákrok vysvetlila a skonštatovala, že konflikt bol vyvolaný zámerne.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22766843/video-policajny-zakrok-v-prievidzi-poburil-ludi-muzi-zakona-svoj-postup-vysvetlili.htm

Následne sa v Prievidzi odohralo ešte niekoľko incidentov, kedy ľudia bez rúšok prišli nakupovať do obchodného reťazca bez rúšok. Situáciu riešili aj policajné hliadky. Proti noseniu rúšok sa v Prievidzi konal aj protest.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22773940/desiatky-ludi-protestovali-v-prievidzi-proti-noseniu-rusok.html

Koniec ťažby v Handlovej

V októbri hornonitrianski baníci ukončili ťažbu v Bani Handlová. O prácu postupne prišlo 237 ľudí. Časť prepustených baníkov mala nárok na kompenzačný príspevok, využiť mohli aj systém rekvalifikácii. Bane postupne pracujú na uzatváraní handlovskej bane.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22758315/koniec-tazby-uhlia-v-handlovej-o-pracu-pride-237-ludi.html

Podávajú monoklonálne protilátky

Niektorých pacientov s koronavírusom liečia v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach podávaním monoklonálnych protilátok. Ide o špecifickú liečbu určenú pre pacientov infikovaných vírusom SARS-CoV-2 s pridruženými ochoreniami a seniorov nad 65 rokov, u ktorých existuje vysoké riziko ťažkého priebehu covidovej infekcie. Väčšina pacientov podľa lekárov túto formu liečby prijme. Monoklonálne protilátky podali aj časti klientov Zariadenia pre seniorov v Prievidzi, ktorí sa koronavírusom nakazili v novembri.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22789390/monoklonarne-protilatky-v-bojnickej-nemocnici-dostali-uz-desiatky-ludi-s-koronavirusom.html

Výpadky elektriny robia problémy

Na krátkodobé výpadky elektrickej energie poukázala ako prvá bojnická základná škola. Poškodila im niekoľko prístrojov a vypadnutie prúdu výrazne ovplyvňuje vyučovanie. S rovnakým problémom sa však stretáva aj bojnická nemocnica a prievidzský výrobca komponentov do automobilov, spoločnosť Brose. Pri výpadku spoločnosti vznikne škoda na výrobkoch, ale poškodia sa im aj prístroje. Prevádzka je obmedzená aj na niekoľko hodín. Škody rátajú rozmedzí 15-40 tisíc eur za jeden výpadok. Výpadky poškodzujú drahú zdravotnícku techniku v bojnickej nemocnic, ako napríklad CT prístroj, ktorý stojí 1,5 milióna eur. Výpadky však majú vplyv aj na sonografy, RTG prístroje. Okrem toho sa v takýchto prípadoch stáva, že pacienti sú aj desať hodín bez CT prístroja. Energetici načrtli, že situáciu majú zmapovanú a v najbližšom času ju chcú riešiť.

https://myhornanitra.sme.sk/c/22799756/vypadky-elektriny-firmy-prichadzaju-o-tisice-eur-nemocnici-sa-nicia-drahe-pristroje.html?ref=njctse

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 240
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 543
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 309
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 500
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 219
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 605
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 514
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Vladimír Šimko

Problémom je aj križovatka.


6
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Vodič prežil silný náraz do stromu.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu