PODHRADIE/LEHOTA POD VTÁČNIKOM. Zrúcanina hradu Sivý Kameň nad obcou Podhradie je jednou z obľúbených turistických atrakcií v okrese Prievidza.
Začiatkom júna sa tam na výlet vybrala aj partia kamarátov, ktorá si na stúpajúcom chodníku už z diaľky všimla malý červenajúci sa bod.
„Keď sme pristúpili bližšie, zistili sme, že ide o neobvyklého, pre nás neznámeho pavúka, ktorý bol veľký asi dva centimetre. Mal výraznú oranžovočervenú farbu a na bruchu mal štyri väčšie čierne bodky,“ priblížil zážitok Pavel Gašpar, autor fotografie jedovatého pavúka.

Strach nemali
Aj keď takéto zafarbenia tela zvierat znamenajú zväčša jedovatosť, strach výletníci nemali. „Pavúka sme neprovokovali a neohrozovali a on sám sa správal pokojne,“ pokračoval Gašpar. Keďže pavúka nepoznali, urobili si pár fotografií s tým, že si neskôr o ňom dohľadajú informácie.
Na internete zistili, že pravdepodobne išlo o jedovatého stepníka červeného. Mailom upozornili dve najbližšie obce. Lehota pod Vtáčnikom o tejto situácii informovala obyvateľov prostredníctvom informačného mailu a obecného rozhlasu.
To, že išlo o stepníka, potvrdila aj Ľudmila Černecká, vedecká pracovníčka Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied. Z fotky sa nedalo presne určiť, o ktorý z troch druhov stepníkov žijúcich na Slovensku ide.
V článku sa ďalej dočítate
- Prečo by sa ľudia stepníka nemusia báť?
-Kedy treba po uhryznutí pavúkom vyhľadať lekára?
-Ako postupovať pri stretnutí pavúka?
-Čo na to hovoria dobrovoľníci z hradu Sivý Kameň?
Povedala však, že to bol samec. V tomto období samce vyliezajú a hľadajú si samičky na párenie. Samce dosahujú veľkosť približne jeden centimeter a samičky merajú do dvoch centimetrov. Ak stepníka ľudia uvidia, ide väčšinou o samcov. Samičky sú totiž zalezené v štrbinách.
Mnohých ľudí takýto pavúk môže napriek svojej malej veľkosti vyľakať. Ľudmila