PRIEVIDZA. V piatok popoludní sa desiatky ľudí zišli na proteste na Námestí J. C. Hronského v Prievidzi. Na mítingu protestovali najmä proti noseniu rúšok. Na začiatku rečníci vyzývali na pokojný protest. Ľudí na námestí monitorovali viaceré zložky policajného zboru.
Protestujúci ľudia sa po desiatkach minút presunuli z námestia ku neďalekej predajni obchodného reťazca. Vo vnútri nakupovali bez respirátorov či rúšok s tým, že prišli na obyčajný nákup. Pri výstupe z predajne ich privolaní policajti vyzvali, aby sa preukázali občianskym preukazom. Nakupujúcim sa tento postup nepáčil, chceli sa z predajne dostať von.

Pri tom kričali heslá ako hanba a iné. Na mieste boli prítomní aj policajní kynológovia so psami, vedľa predajne čakali aj kukláči.
Dva incidenty v Prievidzi
Podobný prípad sa stal už v stredu, keď organizovaná skupina ľudí nakupovala bez rúšok v druhej predajni toho istého reťazca v Prievidzi. Predavačky ich vtedy podľa nariadenia odmietli obslúžiť.
„Daná skupina nespolupracovala, nereagovala na naše výzvy, aby opustili predajňu, respektíve si nasadili rúško, tak sme sa z ohľadu na ochranu zdravia zákazníkov rozhodli predajňu zatvoriť až do vyriešenia incidentu,“ uviedol pre RTVS po stredajšom incidente hovorca obchodného reťazca Tomáš Bezák. Následne na miesto privolali policajtov, ktorí situáciu riešili desiatky minút.
Na piatkovom proteste sa zúčastnili aj priaznivci strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko.
„Vládna poslankyňa, očkovaná dvoma vakcínami, ktorá poctivo nosí rúško a respirátor, bola pozitívna. Vidíme, že ani očkovanie, ani rúško, ani respirátor nemá s ochranou zdravia nič spoločné. Preto to takto dnes asi tí ľudia vnímali,“ uviedol Marian Kotleba, predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. Naopak Úrad verejného zdravotníctva dlhodobo poukazuje na význam nosenia rúšok.
„Tvárové rúško je kľúčovou ochrannou pomôckou, ktorou zabraňujeme šíreniu nového koronavírusu do okolia. Jeho nosenie má v súčasnosti význam u každého z nás, nielen u osôb s príznakmi respiračného ochorenia, kde rúško priamo zachytáva prúd kvapôčok,“ uvádza úrad na svojom webe.
Obchodníci bijú na poplach
Na stupňujúce sa problémy v obchodných prevádzkach vyvolávané správaním sa skupín ľudí bez náležitého nosenia rúšok upozornila ešte pred piatkovým incidentom v Prievidzi Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), združujúca najväčších predajcov potravín na Slovensku. Informoval o tom predseda SAMO Martin Krajčovič.

Tieto osoby vo väčšom počte, zjavne organizovaným spôsobom, podľa neho navštevujú predajne potravín na rôznych miestach Slovenska a nechránené rúškami na tvári vykonávajú nákupy.
Následne sa združia pri pokladniciach, na ktoré vyložia svoj tovar. Tam dochádza k sporom s personálom predajne, ktorý odmieta tovar nablokovať a dožaduje sa v zmysle predpisov, aby si nasadili rúška, čo však títo ľudia odmietajú.
"Obchodníci nedokážu takýmto situáciám efektívne zabrániť vlastnými silami. Jednak preto, lebo v čase, keď vchádzajú do predajne okolo zamestnanca SBS, majú rúško nasadené a zložia si ho až následne v predajni. Tiež však preto, lebo sú v početnej presile. Jedinou našou možnosťou je apelovať na týchto ľudí, aby si rúška nasadili, a po neuposlúchnutí zavolať políciu, čo aj robíme," priblížil Krajčovič.
Žiadajú účinné opatrenia
Obchodníci preto podľa Krajčoviča apelujú na všetky kompetentné orgány, najmä políciu SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a krízový štáb, aby sa touto situáciou urgentne zaoberali a prijali rýchle a účinné opatrenia.

Zdôraznil, že organizované skupiny návštevníkov predajní bez rúšok totiž uvedeným konaním nielenže ohrozujú zdravie ostatných nakupujúcich, prítomného personálu, ale aj svoje.
V neposlednom rade pri agresívnom správaní týchto osôb dochádza aj k ohrozeniu bezpečnosti všetkých prítomných, pričom skúsenosti ukazujú, že privolaná polícia nekoná v takýchto prípadoch vždy efektívne, údajne v dôsledku chýbajúcich právomocí.
„Polícia musí mať právomoc takýchto nedisciplinovaných ľudí z predajne okamžite vykázať, aby sa nenarúšal riadny chod predajní a nedochádzalo k ohrozovaniu zdravia. Ľudia majú právo bezpečne si nakúpiť a doplniť si potraviny do domácností, zvlášť teraz, pred nadchádzajúcimi sviatkami, ale aj kedykoľvek potom," dodal Krajčovič.
Upozornil, že dochádza aj k nezanedbateľným hospodárskym škodám, pretože v niekoľkých prípadoch došlo až k uzavretiu obchodných prevádzok na niekoľko hodín, kým sa situácia vyriešila, a takýto stav je ďalej neúnosný. Súčasne v týchto situáciách dochádza aj k značnému znehodnocovaniu potravín, napríklad mrazených a chladených výrobkov, u ktorých dochádza v danom čase k narušeniu predpísaného teplotného reťazca.