úd, v prípade nedodržania formalít pri vybavovaní reklamácie sa môže obrátiť na SOI.
Dôležitý delegát
S dovolenkármi do vybranej destinácie cestuje zväčša aj delegát cestovnej kancelárie, ktorá zájazd organizuje a v mieste pobytu musí byť nepretržite prítomný poverený pracovník. Jeho úlohou je pomôcť klientom, keď sa vyskytnú problémy či už pri samotnej ceste alebo počas pobytu. „Veľmi dôležitú úlohu zohráva delegát aj pri reklamáciách,“ zdôrazňuje Jarmila Halačová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie, Inšpektorátu SOI pre Trenčiansky kraj a pokračuje: „Keď totiž nastane nejaký problém, delegát je prvý, ktorý by sa mal pokúsiť ho vyriešiť. V apartmáne je napríklad nefunkčná toaleta. Delegát by mal zabezpečiť jej opravu, keď sa to nepodarí mal by pre klienta nájsť nový apartmán. Ak by sa tak nestalo, dovolenkujúci môže hneď na mieste spísať reklamáciu. Je dobré, ak je pri tom aj delegát, ktorý môže potvrdiť, že došlo k určitým nedostatkom.“
Niektoré cestovné kancelárie nástoja, aby bol delegát pri spisovaní reklamácie prítomný, pretože inak ju neakceptujú. J. Halačová však upozorňuje, že to nie je podmienka: „Klient si môže reklamáciu uplatniť do troch mesiacov od pobytu. V takom prípade je dobré, ak má nejakých svedkov, ktorí mu nedostatky potvrdia.
Posledná inštancia - súd
Reklamáciu treba uplatňovať priamo v cestovnej kancelárii, ktorá zájazd organizovala. Pokiaľ ho sprostredkovala cestovná agentúra, môže reklamáciu podať klient aj u nej. Agentúra je však len sprostredkovateľom medzi dovolenkujúcim a cestovnou kanceláriou, takže prípadnú reklamáciu posunie cestovnej kancelárii, ktorá pobyt organizovala. V takom prípade môže byť jej vybavenie zdĺhavejšie. „Odporúčam preto dovolenkujúcim, aby reklamácie uplatňovali priamo v zainteresovanej cestovnej kancelárii. V každom prípade však musí byť vybavená do tridsať dní od podania,“ zdôraznila J. Halačová.
Výsledkom reklamácie, pokiaľ ju cestovná kancelária uzná, je finančné vyrovnanie. Na jeho výške sa obe strany zväčša dohodnú. Pokiaľ nie, žiadajú o pomoc Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá však nie je arbitrom. Je len nápomocná pri riešení reklamácie, prešetrí či boli dodržané formálne náležitosti – postup. Ak zlyhajú všetky možnosti a dohoda nie je možná, vecou sa zaoberá súd.
Veľa sa pýtajte
Problémom, sklamaniam a zbabranej dovolenke sa môžete vyhnúť, pokiaľ budete už pri jej výbere obozretní. „Treba si vybrať cestovnú kanceláriu, ktorá má dobré referencie. A to nielen v médiách, či na internete, ale napríklad aj medzi našimi známymi či priateľmi,“ zdôrazňuje J. Halačová a pokračuje: „Pýtajme sa ich, ako boli spokojní s pobytom, aké je letovisko, ktoré ste si vybrali a oni ho už navštívili. Fotografie v prospektoch sú totiž vždy nádherné, realita však taká byť nemusí. Pozor si treba dávať aj na označovanie hotelov hviezdičkami. Zvlášť v štátoch mimo Európskej únie nemusia napríklad štyri hviezdičky znamenať to isté, ako u nás.“
Všetky nejasnosti treba už pri výbere pobytu konzultovať s pracovníkmi cestovných kancelárií. Jarmila Halačová má s nimi dobré skúsenosti. „Pri kontrolách som sa presvedčila, že vo väčšine prípadov dávajú klientom maximum informácií. Nesnažia sa prikrášľovať realitu, ponúkajú zájazdy, ktorú sú pre toho – ktorého dovolenkára najvýhodnejšie.“
Ešte pred pár rokmi boli cestovné kancelárie kritizované hlavne za neplatenie poistného pre prípad úpadku. Dnes to už väčšina z nich považuje za samozrejmosť a základ kvality. Listiny, ktoré zaplatenie poistného garantujú majú cestovné kancelárie vystavené na viditeľných miestach, umiestnené ich majú aj na svojich prospektoch. Pokiaľ by klient mal predsa len pochybnosti, či má cestovná kancelárie zaplatené poistné, môže od nej žiadať predloženie dokladu, ktorý to potvrdzuje.
Legálny „bakšiš“
K problematickým častiam zmlúv, ktoré podpisuje klient s cestovnou kanceláriou alebo agentúrou bola v minulosti pri rozpočítaní sumy aj kolónka „bakšišné“. Objavovala sa a objavuje sa dodnes hlavne pri zájazdoch do mimoeurópskych krajín. „Nie je to nič nezákonné. Táto položka v zmluvách je už aj právne ošetrená. ´Bakšišné´ sú totiž peniaze, ktoré kancelária musí dať napríklad pracovníkom v hoteli. Tunajšie pomery si to vyžadujú a nikto s tým nič neurobí,“ dodala J. Halačová
Dobrá rada na záver: Nepodpisujete zmluvu o zájazde, pokiaľ niektorým jej ustanoveniam nerozumiete. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.
Autor: mak