PRIEVIDZA. Málo veľkých slovenských regiónov je hladnejších po veľkom futbale než horná Nitra. Okres Prievidza je siedmy najľudnatejší na Slovensku, beztak už dvadsaťpäť rokov čaká na prvú ligu a pätnásť rokov aspoň na druhú.
Kedysi slávna značka v Československu osemnásť sezón hrala druhú najvyššiu súťaž a v ére samostatnosti sedem rokov prvú ligu, teraz patrí iba do štvrtej.
Svitá konečne na lepšie časy? Správa, že adept na Futbalistu roka 2024 Dávid Hancko kupuje FC Baník Prievidza, odpálila ohňostroj pozitívnych reakcií. Spolu s kapitánom Feyenoordu Rotterdam má akcie klubu prevziať aj ďalšia hviezda reprezentácie Juraj Kucka.
Naplnila sa tak takmer 15-ročná etapa ROBERTA ŠUNÍKA , najdlhšieho šéfa prievidzského futbalu v porevolučnom období. V roku 2011 zdvihol kľúče zo zeme, keď 43-tisícové mesto nemalo mužský futbal. Dnes má štatút jedného z najväčších amatérskych klubov na Slovensku.
„Dostal som indície od rôznych partnerov, že ak v Baníku bude pôsobiť Šuník, neinvestujú doň. Nemám dojem, že by som klubu škodil, práve naopak, nosil som peniaze a zháňal ich od sponzorov. Teraz sa odkryjú karty. Ukáže sa, či ľudia, ktorí sa prikrývali mojou perinou, reálne chcú futbalu v Prievidzi pomôcť. Dúfam, že áno,“ rozhovoril sa končiaci majiteľ pre MY noviny.
Robert Šuník vo veľkom interview hovoril aj o predajnej sume, rokovaniach s Hanckom, novej úlohe Kucku, prípadnej výmene pozícií s Lehotou pod Vtáčnikom či nutnou dvojmiliónovou investíciou na prvú ligu v Prievidzi.
V rozhovore sa dočítate:
- aká má byť úloha Kucku v „novej Prievidzi“ a či bude aj hrať,
- prečo by prvá liga v Prievidzi stála o dva milióny viac,
- ktorý známy exligista má byť teraz manažér klubu,
- ako Šuník priblížil sumu, za ktorú predal klub,
- či existuje možnosť, že ostane v klube,
- ako reaguje na kritiku verejnosti a podnikateľov,
- či Šuník vníma ako reálne, že si Prievidza a Lehota p/Vt. vymenia pozície,
- ako hodnotí takmer 15 rokov v čele klubu,
- akú podporu mesta Prievidza „necítil“
V utorkovom článku sme uviedli, že majiteľská zmena v Baníku Prievidza visí už iba na posledných detailoch. Môžete potvrdiť naše informácie?
Áno. Závisí to už len na zápise do obchodného registra, k čomu podľa mňa príde do desiatich až štrnástich dní.
Rokovania sa ťahali dlhšie. Čo môžete odkryť z ich vývoja?
Pred dva a pol rokom sme Baník Prievidza pretransformovali z občianskeho združenia na eseročku, do ktorej prešli všetci hráči i súťaže. A to so zámerom, aby sme ju v budúcnosti preklopili do akciovej spoločnosti.
Preto sme začali hľadať partnerov. Stali sa nimi rodina Hanckovcov, ktorá klub už dlhšie podporuje, Juraj Kucka a ďalší podnikatelia z Prievidze. Rokovania o predaji začali v auguste, zavŕšili sa teraz.

Dostal som indície z mesta, podnikateľského prostredia a od ľudí okolo futbalu o prikrývaní sa Šuníkovou perinou. Inak povedané – keď v klube bude Šuník, peniaze doň neinvestujú. Preto som si povedal, že ak moja osoba má po pätnástich rokoch brániť klubu v rozvoji, tak sa posnažím nájsť partnera, ktorý ho za určitých podmienok prevezme.
Stali sa nimi Hanckovci. Ján v Baníku dlhodobo pôsobil ako tréner, pozná prostredie i štruktúru. Dávid v Prievidzi hral do šestnástich rokov, veľmi si vážim jeho prístup i to, ako je vychovaný.
Predajom klubu sa pre mňa naplnila historická chvíľa. Začala v roku 2011, keď som ho založil a vrátil mužský futbal do Prievidze. Pokračovala dôstojnou oslovou storočnice futbalu v meste, ktorá na Slovensku možno nemala obdoby. Teraz nadišiel čas zvážiť, či a komu odovzdať Baník ďalej, aby nepadol ako napríklad Senica, ale aby mal ohlas, perspektívu a víziu. Verím, že presne toto Hanckovci a ich partneri dokážu.

Do akej miery ste oboznámený s ich ambíciami?
Dávid má ako športovec iba najvyššie ambície. Pre mňa je podstatné, že klub neberie ako hračku. Nechce iba vyťažiť z toho, že v ňom vyrastajú talentovaní futbalisti a mládežnícki reprezentanti. Na futbale v Prievidzi mu reálne záleží. Plusom je prítomnosť jeho otca Jána, ktorý je s Baníkom dlhodobo spojený.
Ako majiteľovi sa mi nepodarilo naplniť ambíciu s vybudovaním umelého trávnika. Verím, že Hanckovcom to vyjde. Vždy sme vychovávali hráčov, ktorí sa dokázali uplatniť v najvyšších súťažiach a reprezentáciách. Zakaždým som však vravieval, že kým nepríde spoločenská objednávka – teda záujem mesta a podnikateľov – prvá ani druhá liga sa v Prievidzi hrať nebudú. Dávidovým menom možno príde.
Znamenajú „najvyššie ambície“ Hanckovcov v preklade profesionálne súťaže? Horná Nitra na prvú ligu čaká dvadsaťpäť rokov, na druhú pätnásť.
Jedinú logiku v slovenskom futbale má prvá liga. Prostredníctvom Únie ligových klubov do nej prúdia slušné dotácie, dá sa odtiaľ predať hráč. Ponúka 600-tisícové príjmy z marketingových práv, v druhej lige pritom ide iba o približne 60-tisíc eur, čo je obrovský rozdiel.
Rozdiel medzi druhou a treťou ligou je zase v rozpočte. Aby ste slušne hrali druhú najvyššiu súťaž, potrebujete päťstotisíc eur ročne, na tretiu zase okolo dvestotisíc. Nepoznám však hráča, ktorý odtiaľ prestúpil za zaujímavé peniaze.
Samozrejme, verejnosť očakáva v Prievidzi minimálne druhú ligu. Opakujem, musí na ňu prísť spoločenská objednávka. V takom prípade by financovanie klubu nemohlo ležať výlučne na pleciach Hanckovcov, museli by sa pridať ďalší partneri. Verím, že Dávidovi sa to podarí.

V októbri 2020 ste o hodnote klubu hovorili ako o „nespočítateľnej“. Keď ste rokovali o jeho predaji s investormi z Talianska a Česka, od oboch ste údajne požadovali trojročnú bankovú záruku na športovú činnosť vo výške dokopy 600-tisíc eur. Prezradíte, o akú predajnú sumu teraz išlo?