Verejnosť krúti hlavou – 45-tisícové okresné mesto, ktoré vychovalo Škrtela aj Kucku, a iba v štvrtej lige? Už desať rokov nie v druhej a dvadsať v prvej? Na zrekonštruovaný štadión jazdia po body dediny.
MY Hornonitrianske noviny zaklopali na kanceláriu majiteľa a prezidenta FC Baník Prievidza, aby sa na telo pýtali, ako západokrajský veľkoklub so 16 tímami a 550 futbalistami vykľučkuje z labyrintu.
Podnikateľ ROBERT ŠUNÍK (46) argumentuje, prečo odmietol štvrť milióna od Čechov či Talianov. Priotvoril účty klubu.
AJ TOTO SA DOZVIETE
- Či je klub na predaj
- Ako vysoký je rozpočet FC Baník, koľko má sponzorov, koľko dostane ročne od mesta a koľko platí za nový štadión
- Či sú v Prievidzi najlepšie platové podmienky v okrese
- Prečo hráči, ktorí v pätnástich opúšťajú Prievidzu, podľa Šuníka nerobia dobre
- Prečo nepovažuje 30-eurový mesačný rodičovský príspevok (rovnaký ako v FC Nitra) za prestrelený
- Ako vysvetľuje, že v Prievidzi sa od roku 2018 vystriedalo až 51 hráčov a prečo kritizuje niektorých z nich
- Či Šuník reálne vidí Škrtela, Hrošovského a Kucku končiť kariéru v Prievidzi
- Prečo Baník neangažoval Kubíka a ako Šuník medziriadkovo kritizuje, ale i chváli Lehotu pod Vtáčnikom
- Ktorú funkcionársku chybu najviac ľutuje
- Koľko eur dostal klub za prestupy Kucku, Hrošovského a Hancka
- Ako Šuník zvláda kritiku verejnosti a či si myslí, že je správnym mužom pre dlhodobý rozvoj futbalu v Prievidzi
Ako by ste neznalcovi vysvetlili, prečo 11. najväčšie miesto Slovenska hrá vo futbale iba štvrtú ligu?
Možno preto, že hrať vyššiu ligu má význam iba vtedy, keď na to bude spoločenská objednávka. To znamená, že je s tým stotožnené a nápomocné mesto. Potom som presvedčený, že sa pridajú ďalší sponzori.
Ja nechcem, aby klub v Prievidzi dopadol ako pred desiatimi rokmi, aby bol odkázaný na mesto, prípadne silného sponzora, ktorý sa raz zbalí a klub skončí s dlhmi alebo skrachuje. Preto sme sa zamerali na mládež, dnes je v prvej a druhej lige dospelých osem našich odchovancov, ďalších dvadsaťpäť v iných akadémiách a Hancko je v Sparte.
Z vašich slov vyplýva, že teraz mesto naklonené nie je.
Mesto je nápomocné športu v Prievidzi dvomi fázami. Spravuje športoviská a podporuje športovú činnosť, zväčša mládeže. Na ňu nám ročne prispieva sumou okolo 21-tisíc eur, z ktorých mestskému rozpočtu rôznymi poplatkami vrátime 9-tisíc, len príspevok na štadión nás mesačne stojí 417 eur. Takže na športovú činnosť mládeže ostane 12-tisíc eur. A len doprava nás stojí 30-tisíc ročne.
Keby ste si porovnali mestský príspevok na športovú činnosť v dvadsiatich najväčších mestách Slovenska, som presvedčený o tom, že Prievidza je v dolnej polovici. Ak sa bavíme o športovej činnosti, lebo pri správe areálu argumentujem – a taká je pravda – že mesto má zo zákona povinnosť starať sa o mestský majetok.
Takže si viete predstaviť výdatnejšiu podporu mesta…
Je škoda, že mestskí poslanci nemajú ďaleko ústretovejší vzťah k športu. Nie je to iba o futbale – prvoligovým volejbalistom a basketbalistom podľa mojich informácií mesto na športovú činnosť ročne dávalo okolo 20-tisíc eur, čo je málo na to, že robia veľkú reklamu, vyhrali súťaže. To sa ale bavíme o seniorskom športe. My sme na seniorský šport, ani keď sme tu mali prvoligový ženský futbal, nikdy nedostali ani euro.
Vlani ste vyhlásili, že do štyroch rokov chcete Prievidzu priviesť do druhej ligy. Teraz je desiata v štvrtej, ešte veríte, že to klapne?
Koronakríza nikomu nenahráva, ale stále robíme kroky, aby sme sa do štyroch-piatich rokov dostali do druhej ligy. Musíme hrať minimálne tú, aby sme mohli mať štatút akadémie.

Čo presne pre to robíte?
Okrem toho, že trénerov vzdelávame nadštandardnými vecami, pripravujeme výstavbu umelej trávy. Snažíme sa presviedčať rodičov, že ich deti by u nás mali pokračovať až do dorastu. Výsledky našej mládeže sú priamo úmerné počtu detí mimo nášho klubu – prípravka a žiaci hrajú prvú ligu, dorast tretiu, v tomto veku máme dvadsať päť hráčov v akadémiách po celom Slovensku.
Dorastenci sa ale môžu pýtať, načo budú v Prievidzi, keď áčko hrá štvrtú ligu. Nie je to správna optika?
Tvrdím, že deti, ktoré od nás odchádzajú skôr než v pätnástich, nerobia dobre. Ich rodičia predsa musia mať istotu, že je nad nimi dozor správania a vzdelávania. Som totiž presvedčený, že slovenské deti do pätnástich rokov potrebujú získať návyky, hygienické alebo akékoľvek iné, a to vedia iba v kruhu rodiny pod rodičovským dohľadom. Preto máme spoluprácu s akadémiami Podbrezovej a Žiliny, kde je toto dodržané.