HORNÁ NITRA. Deti majú za sebou prvý týždeň letných prázdnin. Doma strávia ešte veľa času. Práve počas tohto voľna sa im stávajú mnohé úrazy a iné nepríjemnosti. Mestská polícia v Prievidzi preto vydala niekoľko odporúčaní ohľadom bezpečnosti pre rodičov oddychujúcej mládeže.

Veľa voľného času
Podľa policajtov je pre mnohých rodičov problematické zorganizovať voľný čas svojich detí.
„Nie každý má dostatok dovolenky alebo možností zabezpečiť svojim ratolestiam zaujímavý program a dozor na celý čas letných prázdnin. S tým súvisia aj problémy, ktoré môžu nastať, hlavne keď je dieťa počas dňa „na ulici“ a skončí v nevhodnej spoločnosti,“ uviedol Vít Zajac, koordinátor prevencie Mestskej polície v Prievidzi.
Riziko deťom hrozí pri viacerých činnostiach. Môžu nimi byť nebezpečné hry, hry na problémových miestach, ale aj konzumácia návykových látok v podobe tabaku, alkoholu alebo drog.
„Negatívne príklady totiž deti nebezpečne priťahujú a posmešky či nátlak partie sú často prvým krokom k vzniku problémov,“ povedal Zajac.

Susedia prezradia
Jedným z problémov býva ponechanie osamotených detí v byte. „Párty s alkoholom, rušenie nočného pokoja, obťažovanie okolia hlučným správaním alebo vyhadzovanie rôznych predmetov z okna a podobne je len niekoľko možností, čo sa môže počas neviazanej zábavy stať.
Polícia a susedia sa postarajú o kompletné informácie, čo sa dialo počas vašej neprítomnosti. Hry so zápalkami a následný požiar sú v čase mikrovlniek a mrazených potravín už menej časté, v každom prípade zvážte svoju neprítomnosť a ponechanie detí doma bez dozoru,“ apeloval policajt.
Pre bezpečnosť detí je lepšie na ich hry využiť buď herné zóny, alebo detské ihriská. Tie sú totiž pod dohľadom a je predpoklad, že tam bude prítomných viacero ľudí.

Apel na rodičov
Policajti rovnako zdôrazňujú aj to, aby si deti aj počas hry dávali pozor na osobné veci, ako sú vaky, mobily, kľúče od bytu, oblečenie a nenechávať ich bez dozoru.
„Pozor aj na cudzích ľudí! Deti majú vedieť, že dospelý má hľadať pomoc u dospelého a nežiadať o ňu dieťa! Ak je to možné, hra je zábavnejšia s kamarátmi, ktorých poznáme. Nuda a samota môžu mať nepríjemné následky,“ podotkol Zajac.
Počas horúceho leta deti často vyhľadávajú aj možnosti na kúpanie. Najbezpečnejšou alternatívou je kúpalisko, kde na ich bezpečnosť dohliadnu profesionálni plavčíci.
Nebezpečnejšou sú jazerá, vodné priehrady či dokonca rieky, pretože si vyžadujú zdatného plavca. Pri kúpaní policajti varujú aj dospelých, že pobyt vo vodách, ktoré nie sú strážené plavčíkmi, je nebezpečný pre ľudí pod vplyvom alkoholu.
Z minulosti je známych viacero prípadov, keď sa opitý človek utopil v jazere.
„Pozor, tečúca voda horskej bystriny na kúpanie nie je ako vírivka v kúpeľoch či termálny bazén,“ hovorí policajt.
Na výlety či turistiku odporúčajú odborníci nosiť malú lekárničku. Ľudia by mali poznať spôsoby, čo robiť v prípade prisatia kliešťa alebo uštipnutia hmyzom.

Alkohol a deti v krčme
Zmena legislatívy priniesla aj to, že zodpovednosť za podávanie alkoholu mládeži už nie je len na predajcoch či iných osobách.
„Maloletí do 15 rokov a mladiství do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinní podrobiť sa orientačnej dychovej skúške alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok,“ ozrejmil mestský policajt.
Zároveň maloletí, mladší ako 15 rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po dvadsiatej prvej hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje. Za porušenie zákazu hrozia sankcie a niekedy aj zákaz navštevovať verejne prístupné miesta a miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje.
„V tomto zmysle sa rozšírili aj právomoci mestskej polície, ktorá bude počas leta dodržiavanie uvedených ustanovení pravidelne kontrolovať,“ povedal Zajac.

Na bicykel len chránení
Aj pri tejto obľúbenej letnej aktivite treba mať na pamäti niekoľko bezpečnostných zásad. Pred samotným bicyklovaním je nutné, aby bol bicykel v dobrom technickom stave.
Musí mať funkčné brzdy, nahustené pneumatiky, osvetlenie pre prípad zníženej viditeľnosti a vybavenie reflexnými prvkami, ktorých môže byť viacero.
„Správne nastavenie výšky riadidiel, sedadla, sklon bŕzd by mali dieťaťu zabezpečiť rodičia pred prvou jazdou a dieťa by malo vedieť bicykel ovládať v každej situácii, ktoré sa dajú aj nacvičiť. Sú nimi náhle zastavenie, vyhnutie sa prekážke a podobne,“ vymenoval policajt.
Dôležité podľa neho je aj dodržiavanie zákonných ustanovení, pravidiel cestnej premávky. Za samozrejmosť a nevyhnutnosť pre deti do 15 rokov považuje bezpečnostnú prilbu, prípadne ďalšie ochranné prvky.
„Dodržiavanie týchto zásad ešte nemusí byť zárukou, že bicyklovanie bude bezpečným spôsobom prežitia prázdnin. Rodičia by totiž mali vedieť, kde a s kým sa bicyklujú ich maloleté deti,“ uviedol Zajac

Časté krádeže
Nepozornosť a dôverčivosť detí môže byť lákadlom pre možných zlodejov. Stáva sa, že neprajníci vylákajú pod zámienkou požičania od detí bicykel, alebo ho ukradnú s použitím násilia.
„Aj bicykel v hodnote niekoľko desiatok eur môže byť pre páchateľa dostatočnou motiváciou na krádež. Preto deti poučte a dbajte na to, aby sa do podobnej situácie nedostali. Rovnako by nemali neuzamknutý bicykel odložiť na verejnom priestranstve, čo sa často stáva, ak dieťa zaujme iná hra. Odcudzenie bicykla je potom otázkou okamihu,“ varoval policajt.
Napriek varovaniam sa nie vždy zaobídu prázdniny bez komplikácií. „V prípade akýchkoľvek problémov na úseku verejného poriadku, majetku či občianskeho spolunažívania môžete kontaktovať mestskú políciu na tiesňovej linke,“ dodal Vít Zajac.