PRIEVIDZA. Ľudia na námestiach sa stále nevzdávajú. Za slušné Slovensko sa opäť postavili aj v Prievidzi. Tradične začali o sedemnástej hodine.
Organizátori prišli s novým formátom, ktorý nespočíval len v rečnení tých istých ľudí a čítaní prejavov. S hosťami viedli dialógy a priestor na vyjadrenie názoru dostalo aj viacero ľudí z davu.

Taktiež sa niekoľkokrát s otázkami obracali na prítomných. Jedna z nich bola, či by radšej chceli predčasné voľby alebo aktívnu občiansku spoločnosť. Odpoveď bola jednohlasná
a zvíťazila myšlienka aktívnej občianskej spoločnosti.
Priestor na pódiu dostal aj zástupca mladej generácie, devätnásťročný študent prievidzského gymnázia V. B. Nedožerského Peter Paulička. „Každý z nás drží v ruke pohár trpezlivosti, v ktorom sa voda nielen prelieva za okraj, ale z neho vyteká. I keď niektorí Slováci majú dvojlitrové bandasky,“ povedal.
Po ňom sa ujal slova učiteľ z gymnázia Juraj Tasch. „Slušné Slovensko je svet, o ktorom by sme mali prestať snívať, ale mali by sme na ňom začať pracovať,“ vyznal sa.

Neskôr rečnili Daniel Pastirčák, kazateľ a spisovateľ, ktorý sa vyjadruje k veciam verejným a volejbalový tréner úspešných prievidzských kohútov Richard Nemec, ktorý poukázal na korupciu v športe.
Organizátori dnešných protestov majú jednoznačnú požiadavku. „Predovšetkým odkazujeme a vyzývame Tibora Gašpara, aby odstúpil,“ zdôraznila Veronika Ľahká z Občianskeho združenia Ars Preuge, ktoré je spoluorganizátorom prievidzských zhromaždení.
Ako ďalej uviedla, vznikla platforma Za slušné Slovensko a iniciátori možno ustúpia od zhromaždení, ktoré prebiehali doteraz. „Možno prejdeme k diskusiám a aktivitám, ktoré ďalej budú formovať občiansku spoločnosť, aby sa udalosti, ktoré sa stali za predchádzajúce obdobie, už neopakovali,“ ozrejmila Ľahká.
Donedávna organizátori protestov hovorili o novej vláde. Z tejto požiadavky ustúpili. „Je tu však požiadavka kontroly vlády, ktorá bude fungovať nanovo pod vedením Petra Pellegriniho,“ povedala.

Menej protestujúcich ľudí je podľa nej výsledkom prirodzeného úbytku záujmu, ktorý je pri všetkých podobných verejných zhromaždeniach.
„Téma rezonuje stále, ale je čas, kedy je lepšie aktivitu pretransformovať do iných aktivít, ktoré už nie sú o verejných zhromaždeniach,“ uzavrela Ľahká.