PRIEVIDZA. Jeho kariéra bola mimoriadne úspešná i plná rekordov. Hral na piatich európskych šampionátoch, vychutnal si slávnu éru talianskej Serie A1. V troch krajinách získal majstrovský titul, dohromady ich má na svojom konte osem.
Richard Nemec: Na Slovensku sa kradne
Po skončení aktívnej činnosti sa volejbalu začal venovať ako tréner. Každodenne sa však stretáva s mnohými problémami, Slovensko označil za zemľanku, v ktorej sa vo veľkom kradne.
„Ako hráč som tridsať rokov pôsobil v zahraničí a zažil som, ako šport funguje tam. My sa s druhými krajinami nemôžeme ani rovnať, sme v zúfalej situácii, za ktorú môžu politici a ich dlhodobé nedávanie peňazí do športu. Ba dokonca ešte branie z neho,“ vyjadril sa bývalý reprezentant a dnes tréner extraligovej Prievidze.

Situáciu môže podľa Richarda Nemca zlepšiť len tok peňazí od štátu.
„Na oko bol vytvorený zákon o športe, no nič nevyriešil. Je to tak ale aj v ďalších subjektoch, či už sú to školstvo, zdravotníctvo atď. Peňazí je dosť, len ich kompetentní musia menej kradnúť a dávať ich ľuďom,“ dodal šesťnásobný najlepší slovenský volejbalista.
Tréner Nemec sa kriticky vyjadril najmä pre výsledky Slovákov na olympiáde v Pjongčangu. „My sa v televízii tešíme z úspechov Slovenska a tri medaily nám doniesla Ruska? Nasti môžeme ruky a nohy bozkávať, no tá nie je obrazom nášho športu. Od vzniku krajiny sme na zimných hrách získali len dve medaily a v oboch prípadoch sa dá hovoriť o diele náhody. Myslím, že je to viac než na zamyslenie,“ ďalej prezradil.

Úplatkárstvo v mládežníckom športe
Slovenské športoviská sú až na výnimky v katastrofálnom stave. Štát od nášho rozdelenia s Českom nevybudoval žiadne športové stredisko pre deti. Takýmto spôsobom môžeme podľa Nemca hľadať talenty len veľmi ťažko.

„U nás funguje všetko na komerčnej báze. Strediská, ktoré tu kedysi boli sa sprivatizovali a nič sa nestavia. Potrebujeme, aby mládež mohla športovať zo štátnych peňazí. Takto to funguje aj inde, šancu dostávajú aj deti z chudobnejších rodín. Na Slovensku je ale všetko postavené na hlavu. Je to choré, dokonca tu v mládežníckom športe funguje korupcia. Predsa nie je možné, aby mi dvanásťročné dieťa vyhodili z tímu, pretože trénerovi nedám peniaze. Ľudia, spamätajme sa,“ zdôraznil s tým, že s úplatkárstvom sa stretol v plávaní, futbale a hokeji.
Volejbalový tréner tvrdí, že súčasné deti majú o šport záujem, len ich treba motivovať.
„Hovorí sa, že deti sú lenivé a nechcú športovať. Ale to nie je pravda. Tablety a počítače majú aj v Poľsku, Nemecku, Francúzsku či Maďarsku. A tam to funguje. Problémom je, že mi nemáme pre ne vybavenie, haly, výstroj, športoviská. Jednoducho podmienky. Ten svet sa v mnohom posunul, sú nové metódy športovania, vidíme to v komerčných posilňovniach, ktoré praskajú vo švíkoch. No my sme sa za tridsať rokov nepohli ani o milimeter,“ povedal.
KTO JE RICHARD NEMEC
NARODENÝ: 3. mája 1972 v Bratislave.
HRÁČSKA KARIÉRA: do 1997 VKP Bratislava, 1997-98 Friedrichshafen, 1998-2000 Ravenna, 2000/01 Iraklis Solún, 2001-04 Sisley Treviso, 2005/06 Cagliari, 2006/07 Trento, 2007/08 Perugia, 2008/09 Mantova, 2009-11 hotVolley Viedeň, od januára 2011 do decembra 2012 STU a Volley Team Bratislava, október 2012 Modena, 2013/14 hotVolleys Viedeň, 2014/15 Myjava.
REPREZENTÁCIA: 222 štartov (z toho 198 za Slovensko), účastník piatich ME 1993, 1997, 2001, 2003 a 2011.
ÚSPECHY: s VKP Bratislava päťnásobný majster Slovenska, majster Nemecka, vicemajster Grécka a Rakúska, s Trevisom dvojnásobný majster Talianska a víťaz Pohára CEV 2003, šesťnásobný víťaz ankety o najlepšieho volejbalistu Slovenska, päťnásobný majster Slovenska v plážovom volejbale.
Slovenský šport je tragédia
Olympijský víťaz v zápasení Jozef Lohyňa sa pred časom vyjadril, že slovenský šport je na dne. Richard Nemec ho označil za tragédiu, ktorej chýbajú peniaze.
„Na Slovensku máme trénerov za 150 eur. Okrem toho, že majú rodinu a chodia do práce, deväťdesiat percent víkendov strávia na športoviskách. S prepáčením, žiadny politik sa za 150 eur ráno ani nezobudí,“ prezradil konkrétny príklad a prirovnal.
Podľa bývalého reprezentanta o tom, že systém na Slovensku nefunguje, hovoria aj naši najúspešnejší športovci.
„Sagan a Hamšík sú odmalička vonku. Cibulkovú, Vlhovú a Zuzulovú finančne dopovali vždy len rodičia a sponzori. A nie Slovensko. Je to hanba. A potom sa idú politici s nimi fotiť a robiť si na nich reklamu. A to do športu nedali v podstate nič,“ ďalej povedal s tým, že za úspechom futbalovej reprezentácie je fakt, že všetci členovia kádra hrávajú v zahraničí. „My sme tiež mali dobré obdobie volejbalu, keď sme hrali v zahraničných ligách. V súčasnosti však ide na nás parádna kríza.“

Dobrodruhov je stále menej
Volejbalu sa v súčasnosti darí v malých mestách ako napríklad Myjava, Svidník či Prievidza.
„Možnosť športovať na Slovensku je taká, že presvedčíte podnikateľa, aby si ukrojil z rodinného koláča. Takýchto dobrodruhov je však stále menej, klobúk dole pred tým našim. Aj jemu ale raz pretečie, keď mu nikto nepomôže. A v tom je celý systém chorý. O financovanie športu sa musia starať iní,“ povedal.
Pre porovnanie, hráči športových klubov v Poľsku majú zmluvy podpísané s mestami. V Maďarsku majú firmy pri financovaní športu možnosť odpísať si až osemdesiat percent z daní.
„Našim susedom nesiahame ani po päty. Kedysi sme sa po výsledkoch našich vyhovárali, že sme malý štát, že nemôžeme vychovať toľko dobrých hokejistov ako Rusko alebo Kanada. Ale nás už porážajú aj menšie krajiny ako napríklad Slovinsko. V Maďarsku budú mať čoskoro hokejový štadión v každej dedine. Je len otázkou času, kedy nám Maďari naložia takú nakladačku,“ prirovnal s tým, že na Slovensku máme množstvo talentov, len ich treba hľadať.
„Keď sme boli deti, behali sme s loptou po ulici. A aj dnešné deti tak robia. Treba preto talenty dotiahnuť na športoviská. A budú sa všetci čudovať, koľko máme olympionikov. Nesmieme sa len vyhovárať na dobu. Viem, že to potrvá roky, ale treba začať čím skôr. Politici si preto musia uvedomiť, že nakradnuté peniaze si do hrobu nezoberú. Kradne sa aj v iných krajinách, ale tam dávajú niečo aj do športu. Veď práve ten buduje charakter,“ uzavrel Richard Nemec, bývalý reprezentant a dnes tréner extraligového klubu.
