PRIEVIDZA. Poslanec krajského aj mestského zastupiteľstva Richard Takáč (Smer - SD) si môže vydýchnuť. Zastupiteľstvo samosprávneho kraja ani poslanci mesta Prievidza mu pokutu za účinkovanie v reklame neudelili napriek tomu, že odborníci z oblasti reklamy sa jednoznačne zhodli, že videoklip, v ktorom účinkoval, reklamou je. Ústavný zákon o konflikte záujmov pritom verejným funkcionárom zakazuje používať svoju podobizeň, obrazovú snímku alebo záznam svojho hlasu na reklamu. Ukladá za to pokutu v sume ročného platu, čo by bolo v Takáčovom prípade sedemstoštrnásť eur.

Trestu sa vyhol o jeden hlas
Porušeniu ústavného zákona sa mal Richard Takáč dopustiť, keď figuroval vo videoklipe bojnickej reštaurácie. Video s názvom „Noc džentlmenov – holič“ zverejnila bojnická reštaurácia na svojom profile na sociálnej sieti 15. marca. V ňom do podniku vchádza Richard Takáč a slovami „nazdar chlapi“ pozdraví prítomných. Muži sa zvítajú, konzumujú alkohol, fajčia cigary a postupne ich jedného po druhom ostrihá holič. Profesionálne natočené video končí logami reštaurácie a holičstva.
Podnet krajskému zastupiteľstvu v Trenčíne aj mestskému zastupiteľstvu v Prievidzi na Richarda Takáča podala mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. Komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone verejnej funkcie Trenčianskeho samosprávneho kraja jednohlasne skonštatovala, že klip napĺňa znaky reklamy.
Krajskí poslanci však vicežupana v máji podržali. Z tridsaťpäť prítomných poslancov sa ich hlasovania dvadsaťdeväť zdržalo. Za hlasovali iba piati, jeden nehlasoval.
V mestskom zastupiteľstve v Prievidzi bol výsledok tesnejší, no napokon rovnaký. Pre potrestanie poslanca bolo potrebných trinásť hlasov, za udelenie pokuty však hlasovali iba dvanásti.
Takáč: Nevytvárajme precedens
Ku konaniu vo veci porušenia ústavného zákona si Komisia pre uplatňovanie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov pri Mestskom zastupiteľstve v Prievidzi vyžiadala tri posudky odborníkov na reklamu. Vyjadrenie Klubu reklamných agentúr Slovenska, znalecký posudok Vítězslava Hálka z Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové a vyjadrenie Jozefa Leikerta z Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Všetky posudky videoklip označili ako reklamu.
Richard Takáč sa v Prievidzskom zastupiteľstve obhajoval rovnakými argumentmi, ako pred poslancami kraja. Podľa vlastných slov sa zúčastnil príjemného pánskeho posedenia v reštaurácii, kde prítomnosť kamier vnímal ako prirodzenú súčasť podujatia. Opäť trval na tom, že o reklamu nešlo. Ako dôkaz uviedol, že klip bol uverejnený výlučne na sociálnej sieti a nebol šírený iným spôsobom.
Takáč pri svojej obhajobe pripomenul aj prípady iných politikov, ktorí boli podozrievaní z účinkovania v reklame. Spomenul viacero konkrétnych príkladov politikov od prezidenta republiky po krajského poslanca. Zatiaľ žiadnemu však podľa neho kvôli tomu nebolo siahnuté na plat.
„Neriešim to pre sedemsto eur pokuty. Dnes je to o nás všetkých. V prípade, že zastupiteľstvo odhlasuje porušenie ústavného zákona, vytvoríme precedens a môže to byť zneužívané. Ľudia nás začnú ešte intenzívnejšie sledovať a budú na nás vypisovať všelijaké udania,“ povedal pri svojej obhajobe Takáč.
Zákon je podľa neho starý a treba ho aktualizovať na súčasnú dobu.
„Zákon je nejednoznačný a preto by mal byť jeho výklad urobený v prospech verejného funkcionára, aby nedošlo k zneužitiu tohto zákona za účelom diskreditácie verejných funkcionárov,“ povedal.
Ústava ako trhací kalendár
„Ústavný zákon je platný a my sme povinní ho dodržiavať, či chceme, alebo nechceme. Zabezpečili sme viacero stanovísk, ktoré potvrdzujú, že je to reklama. A čo máme robiť ďalej, nám hovorí zákon,“ argumentovala primátorka Katarína Macháčková (nezávislá).
„Žiadny zákon nás nemôže nútiť, aby sme hlasovali tak, alebo onak,“ oponoval primátorke Michal Dobiaš (nezávislý).
„Obávam sa toho, že ak odhlasujeme porušenie zákona, otvoríme Pandorinu skrinku a najbližšie dva roky nebudeme robiť nič iné, len riešiť jednotlivé podnety na poslancov. Každý z nás sa ocitol v situácii, kedy priamo, nepriamo, chtiac alebo nechtiac nejakú reklamu urobil,“ povedal. On sám sa priznal, že aktívne robí reklamu na dve knihy o Prievidzi, ktorých je autorom.
„Porušujem zákon, alebo neporušujem?“ opýtal sa v pléne. „Zákon nerieši, že som autorom tých kníh, že je to moje dielo, zákon hovorí, že nemôžem účinkovať v reklame,“ povedal Dobiaš.
Na rozhodnutie poslancov neudeliť svojmu kolegovi pokutu reagovala Transparency Intrnational Slovensko nekompromisne.
„Poslanci si spravili z ústavného zákona trhací kalendár. Verdikt zastupiteľstva, že poslanec Takáč ústavný zákon neporušil, je smutnou správou pre Slovensko. Napriek tomu, že skutok sa stal, čo dokazuje aj plejáda odborných stanovísk, tak opäť raz nad ochranou ústavnosti a vlády práva zvíťazilo politikárčenie a prostý alibizmus. Či na národnej alebo miestnej úrovni, aj tu vidno, že vzťah politikov k rovnosti pred zákonom má veľké medzery,“ skonštatovala mimovládna organizácia vo svojom stanovisku.
