HORNÁ NITRA. Počet poslancov Trenčianskeho samosprávneho kraja stúpne o dvoch. Po novom bude v krajskom zastupiteľstve zasadať spolu štyridsaťsedem poslancov. O jedného poslanca viac dostanú najľudnatejšie volebné obvody, Trenčín a Prievidza. Rozhodli o tom poslanci kraja na svojom ostatnom zasadnutí v pondelok 3. júla.
Lepšia participácia na volebnom práve
Ako vysvetlil Tomáš Baláž, poverený riadením oddelenia právneho, správy majetku a verejného obstarávania na úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja, zákon určuje, že jeden poslanec by mal zastupovať dvanásť až pätnásťtisíc obyvateľov.
„Bolo by nespravodlivé, ak v ostatných obvodoch jeden poslanec zastupuje dvanásťtisíc ľudí, aby v obvodoch Prievidza a Trenčín by mal zastupovať približne pätnásťtisíc ľudí. Navýšením počtu o jedného poslanca v dvoch najľudnatejších okresoch sa zabezpečí participácia na volebnom práve tak, že v každý poslanec bude zastupovať približne rovnaký počet ľudí,“ vysvetlil Baláž.
Spísali petíciu
S návrhom zvýšenia počtu poslancov nesúhlasila iniciatíva Jasná voľba, ktorá združuje nezávislých kandidátov do volieb krajského parlamentu. Proti návrhu zorganizovali petíciu, členmi petičného výboru boli Andrej Kmotorka, Alojz Vlčko a Michal Ďureje.
„Fakty sú také, že sa počet obyvateľov kraja znížil od roku 2012 o 4343 obyvateľov a poklesol aj počet voličov v obvode Prievidza o 1843 a obvode Trenčín o 116 obyvateľov. Aký je logický dôvod na zvýšenie počtu poslancov, keď zastupovaných obyvateľov ubúda?“ argumentovali členovia petičného výboru.
„Paradoxom je, že práve náš volebný obvod Prievidza by sa mal zmenšiť odčlenením dvoch obcí, no zároveň sa má zvýšiť počet jeho poslancov,“ napísal Ďureje.
„Volebná účasť v ostatných voľbách v Trenčianskom kraji bola iba 17,37 percenta. Preto čisto matematické odvodzovanie od počtu obyvateľov s odkazom na zastupiteľnosť nepovažujeme za jediné správne. Ak aj došlo k štatisticky minimálnym rozdielom v počtoch obyvateľov, záujmy nášho okresu podľa nášho názoru rovnako dobre zastúpi desať poslancov. Práve zachovanie súčasného počtu poslancov je nášho názoru dobrým priestorom na úsporu finančných prostriedkov,“ tvrdí Ďureje. Voliči svojich poslancov podľa neho ani dobre nepoznajú.
„Mnohí obyvatelia okresu nevedia, kto ich v kraji zastupuje a kto je poslancom za ich volebný obvod. Obzvlášť ak v súčasnosti osem poslancov za jednu politickú stranu hlasuje rovnako. Aj preto nevidíme zmysel v zvyšovaní počtu poslancov.“ Skutočným zmyslom návrhu je podľa iniciatívy Jasná voľba snaha vytvoriť pre lojálnych členov niektorých strán ďalšie miesta na ich uplatnenie.
Je to prirodzené a správne
Poslanec Richard Takáč (Smer-SD) odmietol paralelu medzi znižovaním počtu poslancov v prievidzskom mestskom zastupiteľstve, ktoré sa udialo v roku 2014.
„Mesto Prievidza znižovalo počet poslancov z tridsaťjeden na dvadsaťpäť je tu však jeden zásadný rozdiel. Počet obyvateľov mesta klesol pod päťdesiattisíc a zákon v tomto prípade ukladá maximálny počet poslancov dvadsaťpäť. My sme boli v Prievidzi nútení počet poslancov znížiť, ale ponechali sme ho na maximálnom počte. V rámci VÚC máme možnosť mať až štyridsaťdeväť poslancov, takže my tu dnes neideme schvaľovať maximálny počet,“ povedal v rozprave Takáč.
Predkladateľom petície neuznal ani argument o úspore peňazí. „V rámci Slovenska máme po Košiciach a Prešove tretie najnižšie odmeny v rámci vyšších územných celkov. Navyše vždy v novom zastupiteľstve si poslanci majú možnosť schváliť odmeny, čiže tie odmeny môžu byť aj nižšie,“ argumentoval Richard Takáč. „Okres Prievidza je najväčší v rámci kraja a jeden z najväčších v rámci Slovenska. To zastúpenie si občania zaslúžia,“ uzavrel.
Dôvod, prečo zvýšenie počtu poslancov nepodporiť, nenašiel ani poslanec Juraj Smatana (Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska). „Ku každému návrhu, keď sa menia volebné pravidlá, treba pristupovať opatrne a podozrievavo. Priznám sa, že sa mi nepodarilo objaviť žiadnu možnú negatívnu motiváciu pri tomto zvýšení poslancov,“ povedal Smatana.
„Hľadal som možnú zradu v tom, že by to nejakým spôsobom zvýhodnila vedenie kraja z hľadiska volebných preferencií, ale ani to nevychádza, pretože v Prievidzi ani v Trenčíne nemali väčšinu vo voľbách, sú to ich slabšie okresy,“ povedal Smatana. Občania podľa neho budú mať presnejšie zastúpenie a nebudú znevýhodnení.
Návrh podporila aj poslankyňa Eleonóra Porubcová (KDH, SDKÚ – DS, MOST – HÍD, NOVA, SAS, OKS). „Je to iba na prospech veci. Demokracia niečo stojí a počet poslancov je iba číslo, ktoré nehovorí nič. Iné je ich kvalita, ale to je už na voličoch. Podporiť zvýšenie počtu poslancov v okrese Prievidza na jedenásť je prirodzené a správne,“ povedala.
Za vyhovenie petícii proti zvýšeniu počtu poslancov nehlasoval ani jeden poslanec. Poslanci vzápätí zvýšenie ich počtu pre budúce volebné obdobie schválili.
Nepatria tam ani tam
Nové pravidlá okrem zvýšenia počtu poslancov presunuli aj niektoré obce do susedných volebných obvodov. Z okresu Trenčín presunuli obec Dolná Poruba do volebného obvodu Ilava, obyvatelia obcí Horná Ves a Radobica nebudú voliť poslancov prievidzského okresu, ale obvodu Partizánske.
„Presun obcí sa uskutočňuje preto, aby volebný obvod do ktorého sa presúvajú, mal zachovaný počet poslancov. Pokiaľ by k presunu nedošlo, konkrétne v okrese Partizánske by v zmysle zákona mohli voliť iba troch poslancov,“ zdôvodnil návrh Tomáš Baláž. Po presune bude mať obvod Partizánske poslancov štyroch. Tieto presuny podľa Baláža kraj robí už ostatné tri volebné obdobia.
Podľa poslanca kraj Štefana Škultétyho (KDH, SDKÚ – DS, MOST – HÍD, NOVA, SAS, OKS) verejnosť o návrhu nebola informovaná. „Nerozumiem tomu, že obec Dolná Poruba má patriť do obvodu Ilava, keď tam z Ilavy ani nevedie cesta. Hovoril som so starostom Dolnej Poruby, ktorý o návrhu vôbec nevedel. Navyše ak niekto už zbieral podpisy na kandidatúru za poslanca, po odsúhlasení zmeny mu budú podpisy z Dolnej Poruby zbytočné. Zdá sa mi to neférové a nekorektné,“ povedal Škultéty.
Že kraj sa o názor obcí nezaujímal potvrdil aj starosta obce Radobica Stanislav Bartoš. „Nepáči sa mi to preto, lebo nikto sa nás neopýtal na náš názor. Z kraja nikto neprišiel, neposlali ani list. Schvália si to a hotovo,“ posťažoval sa Bartoš.
Podľa jeho slov mu samotná príslušnosť k obvodu Partizánke nevadí, prekáža mu však nezáujem poslancov kraja o obec. „Nám by to bolo jedno, keby sa o nás naši zástupcovia zaujímali. Poslanci za okres Prievidza s nami v kraji nič nemajú a poslanci Partizánskeho nás tiež nepočítajú k nim. Nepatríme tam ani tam,“ uzavrel starosta.
