Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Riešime za vás

Parkovanie bráni prejazdu na ul. Baníckej

Aktuálny stav podnetu: Uzatvorené Tento stav trval: 4 roky a 3 mesice
Autor podnetu: Marek Vida
Rieši: MSÚ Prievidza
Lokalita: Prievidza
Ulica: Banícka 22
Dátum nahlásenia: 24.6.2015
Dátum poslednej aktivity: 21.7.2015

Dobrý deň, Banícka ulica je ulica s obojsmernou premávkou, a tak parkovanie v dvoch "T" križovatkách musí byť spôsobom, aby pre oba smery bolo ponechané po 3m na prejazd, spolu teda 6m (vyjadrenie mesta Prievidza). Pri parkovaní v T-križovatke o týchto malých rozmeroch sa nechá šírka max. 1x 3metre pre prejazd vozidiel. Ak sa tak stretnú dve autá v tejto križovatke a vidia sa na poslednú chvíľu vďaka živým plotom, nie je skoro žiadne miesto na vyhnutie sa a manéver, lebo vrazíte práve do auta parkovaného v tejto T-križovatke. To všetko sa deje pri rýchlostiach max. 20km/h, pretože rozumný šofér si tade viac ísť nedovolí. To isté o vyhýňaní sa deťom, ktorých tu chodia ráno do školy desiatky a moc sa teda idúcimi autami nezaoberajú, idú väčšina ako teliatka. Musí preto dávať pozor vodič a kvôli týmto arogantne zaparkovaným autám sa musíme "plaziť" po ulici rýchlosťou 5km za hodinu, aby sme dokázali všetky prekážky a nástrahy zvládnuť bez kolízie. Ulica je proste tak úzka, že sa to ako klasickú T-križovatku brať nemôže, pokiaľ prevládne zdravý rozum.
Druhá závažná vec je tá, že takto parkované auto tam nebýva už len jedno, ale často už dve za sebou! Druhé tak nechá priestor na prejazd cca 2m a to už musí stáť na chodníku, kde nechá maximálne pol metra na prechod. Mamičky s kočiarmi tak nemajú možnosť chodiť po chodníku, musia tieto autá obchádzať po ceste v daných dvoch križovatkách. Navyše tie dva metre absolútne nestačia pre veľké autá ako napr. smetiarske a zásobovacie, ktoré nám opäť začínajú chodiť po trávnikoch, aby sa týmto zle parkovaným autám vyhli. Máme tu urobenú novú cestu s novými obrubníkmi, ktoré však takto nevydržia dlho. Na fotografiách vidno, ako tieto veľké autá ničia rohy križovatky, jazdia cez trávniky, ktoré tak neustále devastujú a je tu po nich samé blato.
Pevne verím, že sa tým už konečne niekto začne zaoberať a v týchto dvoch Téčkových križovatkách kompetentný zakáže státie namaľovaním žltých čiar pri okraji cesty. 
Ďakujem, Marek.

Ako sa tento podnet riešil:

26.06.2015
Redakcia
Autor: Redakcia
Dátum reakcie: 26.06.2015 (2 dni a 1 hodina od nahlásenia)

Ďakujeme za podnet, posielame ho mestu Prievidza na prešetrenie a riešenie.

09.07.2015
Zainteresovaná strana
Autor: Roman Bartoš, Technické služby mesta Prievidza
Dátum reakcie: 09.07.2015 (15 dní a 6 hodín od nahlásenia)

Stáť vozidlám je umožnené v križovatke tvaru „T“ na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty. Ak ide o státie vozidla, vodič musí ponechať aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý jazdný smer (to znamená pre obojsmernú 6 m). Z platnej legislatívy vyplýva, že na uvedenom by nemalo stáť žiadne vozidlo. A ako vyplýva z fotografie, na chodníku parkuje ďalšie auto, ktoré neponecháva voľný priestor na chodníku v šírke 1,5 m pre chodcov. Čím taktiež porušuje dopravné predpisy.

Ak vodiči nerešpektujú všeobecné dopravné predpisy, tak nebudú rešpektovať ani keď tam vyznačíme žltú plnú čiaru. Vyznačenie žltej čiary by znamenalo zbytočnú duplicitu, čo samosprávu stojí nemalé finančné prostriedky. Jediným vhodným riešením je privolať dopravnú políciu.

Pošlite podnet a budeme ho za vás riešiť! Kontakt na nás riesime@nasaprievidza.sk
Parkovanie bráni prejazdu na ul. Baníckej

Miesto hláseného podnetu