Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Múzeum uhoľného baníctva Handlová

 Ulica SNP č. 25, Handlová

Kontakt Handlová:

Ing. Mgr. Jana Oswaldová, 046 542 39 73, 0903 411 011,  handlova@muzeumbs.sk

Mgr. Lenka Gabrišová, Eko dielnička-tvorivé dielne, 046 542 39 73, 0903 411 011,  handlova@muzeumbs.sk

Popis

Slovenské banské múzeum 24. apríla 2015 o 10:00 hod. slávnostne otvára v Handlovej  novú expozíciu nazvanú Cesta uhlia - uhoľné baníctvo na Slovensku . V Handlovej vznikla prvá pobočka Slovenského banského múzea mimo Banskej Štiavnice.

Múzeum sídli v zrekonštruovanej budove v meste, ktoré je  späté viac ako 100 rokov s priemyselnou ťažbou uhlia . Prezentovaná téma sprístupní históriu Hornej Nitry a jej významu v kontexte vývojom baníctva uhlia v celoslovenskom meradle. 

Vystavené exponáty predstavujú postupný rozvoj techniky a technológií od začiatku 20. storočia, postup od ručnej ťažby uhlia k banskej mechanizácii, zastúpenej banskými kombajnmi a mechanizovanou výstužou. K historicky cenným zbierkam patria napríklad záchranárske prístroje, či bezpečnostné lampy.

Nová expozícia prináša do Handlovej a širokého regiónu nové možnosti predovšetkým pre prácu s mládežou. Vychádza zo súčasných trendov múzejných aktivít a prezentovanú problematiku približuje hravým, tvorivým prístupom. Jednotlivé témy expozičných častí sa dajú využiť pre aktivity pre školy v rámci regionálnej výchovy, prírodovedy, histórie, či environmentálnej výchovy.

V priestoroch múzea vznikla tzv.  EKO dielnička , kde sa vytvoril priestor aj pre mimoškolské vzdelávanie a zmysluplné tvorivé prežitie voľného času a tvorivé aktivity pre veľkých a malých. 

Takmer sedemročné snaženie banskoštiavnických múzejníkov sa úspešne zavŕšilo a expozícia venovaná histórii uhoľného baníctva na Slovensku rozširuje možnosti pre turistický ruch nielen v rámci ponuky mesta Handlová, ale aj širšieho okolia.
 

Aktuálne hráme

Múzeum uhoľného baníctva Handlová na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne