Sobota, 23. marec, 2019 | Meniny má Adrián

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Obec Bystričany

OBECNÝ ÚRAD BYSTRIČANY

MIRKA NEŠPORA 1/17

972 45 BYSTRIČANY

Popis

Prvá zmienka o obci je z roku 1388, ale je viac ako prevdepodobné, že jej rodný list možno priložiť k oveľa staršiemu dátumu. V 18. storočí boli Bystričany jedným z hlavných stredísk remeselnej výroby v severozápadnej oblasti Tekova. Okrem základných remesiel sa tu vyskytovali najmä sitári, výrobcovia šindľov a drevených putienok. Mnohí osadníci sa živili aj podomovým predajom poľnohospodárskych produktov.

Popri novej časti obce "centre" nemožno nespomenúť Staré Bystričany, Viesku a Chalmovú, ktoré sú navzájom späté. Písomné doklady hovoria o tom, že Chalmová existovala už v 14. storočí, ale o staršom osídlení svedčí kostol sv. Anny, ktorý bol pôvodne postavený v románskom slohu v 12. storočí, upravený v 16. storočí a rozšírený priečne postaveným novým kostolom v roku 1730.

V obci sa nachádzajú rôzne ďalšie kultúrno-historické pamiatky, ktoré ocenia hlavne milovníci histórie. Zo sakrálnych pamiatok je zaujímavý kostol Najsvätejšej trojice z roku 1808, ako kaplnka upravený v roku 1841 a na súčasný kostol rozšírený v 2.polovici 19. storočia. Park v Chalmovej je najzachovalejším objektom v celej oblasti, bohatým na domáce listnáče, javory, jasene, brezy a niektoré cudzokrajné ihličňany, najmä smreky a cyprušteky. V parku dominuje starobylý kaštieľ z prvej polovice 17. storočia, dnes jedna z mála obývaných kutúrnych pamiatok na hornej Nitre.

Aktuálne hráme

Obec Bystričany na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne