Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Bánovce nad Bebravou

Nám. Ľ. Štúra 1/1, 957 01 Bánovce nad Bebravou

Popis

Bánovce sa rozprestierajú pri sútoku potokov Radiša a Bebrava vo výške 216 m.n.m. Archeológovia pokladajú toto územie za jedno zo slovanských organizačných stredísk už v 9. stor. Prvá písomná zmienka o meste Villa Ben je v darovacej listine uhorského kráľa Ondreja II. z r.1232. Mestské výsady získali Bánovce niekedy pred r. 1376. V stredoveku bolo mesto významným centrom remeselnej výroby. Pôsobili tu chýrni súkenníci, čižmári a tkáči. Za prvej ČSR malo mesto poľnohospodársko-remeselný ráz. Po druhej svetovej vojne sa rozvíjal strojársky priemysel (automobilka Tatra), nábytkársky a textilný priemysel. V Bánovciach sa narodili alebo pôsobili: Janko Jesenský, Mária Ďuríčková, Elena Čepčeková, Rudo Móric a ďalší.
K historickým pamiatkam patrí gotický kostol sv. Mikuláša /15.stor./, neskôr renesančne a barokovo upravený, ktorý stojí na cintoríne, socha sv. Floriána a synagóga z 19.stor. Dominantou centra mesta je rímskokatolícky kostol Najsvätejšej trojice z r. 1802. Medzi významné pamiatky patria aj pozoruhodný pamätník Ľudovíta Štúra /prvý a najväčší pamätník na Slovensku/, kaštieľ rodu Ottlýkovcov a pamätný dom Janka Jesenského.
Okolie mesta je vhodné na rybolov a vodné športy. Príroda vyniká bohatými lesmi s poľovnými revírmi a na svoje si prídu i hubári a turisti. V Bánovciach sa nachádza termálne kúpalisko Pažiť, krytá plaváreň s termálnou vodou, fitness centrá, zimný štadión, reštauračné služby, ubytovanie.

Aktuálne hráme

Bánovce nad Bebravou na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne