Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Obec Lazany

Obec Lazany
Obecný úrad
Hlavná 59/56
972 11 Lazany

Popis

   Roku 1479 darovali Noffryovci osadu bojnickému oltárnictvu sv. Antona Pustovníka. Odvtedy sa lazianskymi zemepánmi stala fara v Bojniciach. Bojnický prepošt František Žilka dal v roku 1692 postaviť obecný chudobinec. Do konca 19. storočia sa z neho vyvinula dobre zariadená malá nemocnica.
           Významnejšou poprevratovou udalosťou bolo založenie dobrovoľnej hasičskej jednoty v roku 1922 so 16-timi členmi. Vedúce postavenie vo verejnom živote mala Slovenská ľudová strana, ktorej predákom bol miestny farár Peter Briška a Kresťansko-sociálna strana.
          Za prvej republiky sa tu začalo intenzívnejšie bojovať proti trachómu – sociálnej chorobe Hornej Nitry, najmä po zriadení štátneho protitrachómového ambulatória v Lazanoch s pôsobnosťou i pre okolie.
        Hlavnou formou zamestnania a obživy obyvateľstva zostalo naďalej roľníctvo a poľnohospodárske sezónne práce. V roku 1933 dal bojnický prepošt Rudnai postaviť v obci roľnícky družstevný liehovar, ktorý si predsavzal zveľaďovať hospodárenie miestnych gazdov, spracovávať a predávať ich výrobky. Charakteristické pre Lazany bolo, že predsedom tohto družstva sa stal bojnický prepošt. Liehovar mal 467, neskôr až 683 účastnín po 100 korún. Od roku 1941 však nepracoval a v roku 1950 ho celkom zrušili.
        Po oslobodení v rokoch 1949-1955 dostala obec národnú a strednú školu, ktoré sa zlúčili v 8-ročnú strednú školu, bola zriadená autobusová linka z Poruby cez Lazany k železničnej stanici v Nedožeroch, ďalej do Prievidze a Nitrianskeho Pravna.
          Na bývalých cirkevných majetkoch vzniklo začiatkom 50-tych rokov menšinové JRD a bola zriadená strojno-traktorová stanica.

Aktuálne hráme

Obec Lazany na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne