Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Handlová - časť Nová Lehota

 

Popis

Pôvodne samostatná obec sa stala mestskou časťou Handlovej v roku 1976. Vďaľších odklikoch vyššie sa dozviete viac o mestskej časti Handlovej, ktorá písala svoju samostatnú históriu od 14. storočia. Prešla mnohými zmenami, dnes sa s približne 350 obyvateľmi stala vyhľadávanou oblasťou chalupárov. Prekrásne okolie v spojení so starou architektúrou nemeckých domov má stále čo ponúknuť.

Počet obyvateľov k aprílu 2013: 324

Počet obyvateľov k októbru 2009: 345

Rozloha 27,4 ha

 

V dedine sa nachádza veľa pôvodných kamenných neomietnutých domov uprostred záhrad s množstvom prekrásnych solitérov líp.
Návštevníci obdivujú sekvoju obrovskú (Sequoia gigantea) a tis obyčajný (Taxus baccata), ktoré zasadil farár Ambrosy okolo roku 1848 v záhrade fary v blízkosti kostola sv. Mikuláša. Dedina je obklopená vysokými vrchmi a na východe je dominovaná hrebeňom Jankovho vrchu, 848 m (nem. Hänselberg) a na severozápade masívom Bielej skaly, 1133 m (nem. Weisser Stein). Malá Traušla, 798 m (nem. Drauschelberg) na hranici handlovského a janovolehotského chotára poskytuje výhľad do Handlovskej kotliny a na Veľký Grič, 972 m (nem. Donnerstein).

Stará historická cesta z hornej Nitry na stredné Pohronie viedla cez Handlovú proti prúdu potoka Handlovka cez sedlo Wüstling, dole dedinou popri potoku Dorfbach do údolia potoka Lutila a Žiarskej kotliny.
V 16. a 17. storočí často po ceste tiahli oddiely kuruckých a cisárskych vojsk, ktoré viac drancovali okolité dediny, ako medzi sebou bojovali. V Novej Lehote sa zachovala povesť o bitke pri Handlovej v roku 1678.

Svätokrížske panstvo bolo od stredoveku súčasťou Tekovskej stolice (nem. Bars). Administratívym a hospodárskym centrom panstva bolo trhové poddanské mestečko Svätý Kríž (nem. Markt Heiligen Kreuz). Až do roku 1928 bol Sv. Kríž nad Hronom okresným mestom Novej Lehoty.

Potom až do roku 1946 ním bola Kremnica. Až potom začala Nová Lehota patriť do okresu Prievidza.
Nová Lehota patrila v minulosti pod Obvodný notársky úrad v Janovej Lehote, kde bola od r. 1895 štátna matrika. Do zriadenia samostatnej rím. kat. fary v roku 1784 filiálka patrila pod rím. kat. farský úrad v Janovej Lehote. 24. júla 1791 vysvätil prvý banskobystrický diecézny biskup, gróf Franz von Berchtoldt, barón von Ungerschütz, novopostavený kostol sv. Mikuláša v Novej Lehote.

Aktuálne hráme

Handlová - časť Nová Lehota na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne