Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Vianoce v múzeu 2016

Kde a kedy ?

Je koniec novembra. Na priedomí sedí starý muž. V živote prežil mnoho zím, treskúcich, i tých miernejších. V poslednej dobe ho však znepokojuje ich prílišná lajdáckosť! Kruší mu srdce, že mráz nemaľuje svojvoľne na okná, nedrgľuje, z neba sa nepráši, po ozajstnom chlade ani chýru, ani slychu, snehu je málo a radosť z bielej periny sa vytráca. Trápi sa, nie kvôli sebe, sám príchod krásnej, prísnej pani Zimy cíti už tak nejako v kostiach. Mrzí ho to kvôli tým mladším, najmä vnúčencom by zdravé zimné šantenie, i tú radosť doprial. Nuž teda postará sa, aby tie čarokrásne chvíle konca roka prežili všetci naplno ako on. Pokým ešte vládze. Čoskoro sa už budú musieť postarať sami...

... a postarajú sa i hornonitrianski múzejníci! Nie, sneh ani mráz ešte asi nezvládnu, ale výrobu tradičných vianočných ozdôb a pozdravov z papiera, hoblín, slamy a šúpolia či dobrôt z medového cesta, tú spolu s predvianočným cyklom podujatí Vianoce v múzeu pripravia i v roku 2016. Povzbudivé slová lektorov počas tvorivého týždňa od pondelka 12. decembra do piatka 16. decembra určite podnietia fantáziu a zaženú ostych školákov, aby v nedeľu 18. decembra v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi v podobne sviatočnej nálade a tvorivom, voňavom prostredí privítali i širokú verejnosť.

 

PROGRAM TVORIVÉHO TÝŽDŇA

12. 12. Papierový pondelok

Papier je jedným z najvďačnejších materiálov nielen v kancelárií, ale aj vo výtvarnom ateliéri. Poskytuje nespočetne veľa možností, len ich treba objaviť. So zaujímavým využitím papiera pri tvorbe vianočných ozdôb sa prakticky zoznámia aj návštevníci úvodnej tvorivej dielne z cyklu podujatí Vianoce v múzeu.

13. 12. Utešený utorok

Drevo bolo pre našich predkov po stáročia najpotrebnejším stavebným materiálom. Účastníci podujatia zistia, že ani odpad po jeho opracovaní nemusí skončiť v koši. Vyskúšajú si, ako sa dajú zdanlivo nepotrebné hobliny originálne upotrebiť na jednoduchú tvorbu lepených závesných ozdôb v podobe stromčekov, srdiečok, snehuliakov alebo všeličoho iného, čo si deti pod vedením lektorov vymyslia a čo im dovolia vlastnosti (ne)tradičného materiálu.  

14. 12. Slamená streda

Kombinácia nenáročných techník, využívajúcich slamené zvyšky obilných rastlín ako najstarších a najcennejších kultúrnych plodín v dejinách ľudstva, dá vzniknúť efektným ozdobám so zlatistým leskom.

15. 12. Šúpoľový štvrtok

Kukurica je na Slovensku známa omnoho kratšiu dobu než obilie, a predsa sú to už desiatky rokov, odkedy začali ľudia na Slovensku efektne využívať vedľajší produkt jej pestovania - šúpolie. Jednoduché postavičky alebo rôzne iné ozdoby zo šúpolia, prípadne jeho kombinácie s inými prírodnými materiálmi, dokážu podľa veku zvládnuť aj všetci usilovní návštevníci múzea.         

16. 12. Perníkový piatok

Pečenie voňavých medovníkov nebolo vždy také, ako ho poznáme dnes. Starí medovnikárski majstri v Prievidzi, ale aj inde, zarábali úplne iné cesto. Po dostatočne dlhom odležaní ho tvarovali s pomocou prekrásnych drevených foriem vzniknutých v rukách šikovných rezbárov. Návštevníci podujatia sa ich pod vedením lektorky najprv pokúsia napodobniť a následne nechajú vyniknúť svoju fantáziu pri zdobení medovníkov, aké majú najradšej.

Účasť je potrebné nahlásiť najmenej dva dni vopred.

PROGRAM ZLATEJ NEDELE

18. 12. (Ne)nákupná nedeľa

Kto si chce nachvíľu oddýchnuť od predvianočného zhonu a pripraviť sa na najkrajšie sviatky roka radšej tvorivo, strávi zlatú nedeľu v múzeu. Privíta ho tam príjemná atmosféra vytvorená tradičným pečením oblátok, zdobením medovníkov, pletením šálu pre múzeum a tvorbou ozdôb z prírodných materiálov pre návštevníkov rôzneho veku.

Popis

Tvorba vianočných ozdôb, pozdravov a dobrôt