Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Miloš Nikolič: Kováči

Kde a kedy ?

Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno

Hra Kováči je absurdnou, miestami trpkou komédiou, ktorá rozohráva spleť zložitých príbehov hlavných postáv. V príbehu sa dostaneme do kováčskej dielne kdesi v Nemecku.  V nej sa desiatky rokov po vojne stretajú traja kováči, bývalí vojaci – Nemec, Srb a Rus , ktorí vďaka "službe vlasti" preplietli svoje osudy i svoje rody. Každý zabezpečil svoje potomstvo i následníka svojej vyhne. No práve táto skutočnosť ich po rokoch doženie do zúfalstva a vyžiada si ich stretnutie. No práve táto skutočnosť ich po rokoch doženie do zúfalstva, kde nie je už vôbec isté, či Nemec je Nemcom, Rus Rusom a Srb Srbom a nezmyselné otázky „čistých rás“ a „veľkých národov“ sú stále viac zamotanejšie a nezmyselnejšie. Ale komu sú vlastne ešte potrební kováči a ich vyhne? Čaká na vás mnoho zápletok a rozuzlení.

Komédiu  Kováči od  srbského autora Miloša Nikoliča režijne pripravil podľa prekladu Jána Jankoviča režisér Ľuboslav Majera, rodák z Báčskeho Petrovca vo Vojvodine.

 

Preklad: PhDr. Ján Jankovič, CSc. 
Dramaturgia, scéna, kostýmy, výber hudby, réžia: Ľuboslav Majera a.h. 
Asistent réžie: Jana Ovšonková a.h.

Osoby a obsadenie: 
Aca Kováčov - Gabriel Obernauer 
Peter Schmidt – Július Obernauer 
Lujza, jeho žena - Alžbeta Vagadayová
Ivan N. Kuznecov - Erik Obernauer, Ľubomír Bagačka

Predstavenie nie je vhodné pre deti do 15 rokov.

 

O autorovi hry Milošovi Nikoličovi:

Miloš Nikolič sa narodil v roku 1939 v Kosovom Poli. Strednú školu absolvoval v Pančeve. V štúdiách pokračoval na Akadémii divadla, filmu, rozhlasu a televízie v Belehrade. V minulosti pracoval aj ako dramaturg v TV Belehrad.

Okrem divadelných hier napísal aj zbierku básní. Hra Kováči patrí k jeho najznámejším. Prebrali ju divadlá v Rumunsku, Grécku, Slovinsku, na Cypre i v Kanade.

 

O divadelnom súbore J. Chalupku mesta Brezno:

Divadelný súbor Jána Chalupku počas svojej dlhej histórie získal desiatky ocenení z divadelných festivalov a prehliadok na Slovensku i v rámci Jiráskovho Hronova, bývalej celoštátnej divadelnej prehliadky do roku 1990.

Je trojnásobným držiteľom Ceny za tvorivý čin roka udeľovanej na Scénickej žatve v Martine. Patrí tiež k najaktívnejším amatérskym divadelným súborom na Slovensku.

 

20. 11. 2016 - Dom kultúry v Kanianke

Popis

Predstavenie Divadelného súboru Jána Chalupku mesta Brezna