Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Pokrok v múzeu: peniaze v storočiach

Kde a kedy ?

Hovorí sa, že za peniaze sa dá kúpiť všetko. V Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi veríme, že to tak nie je, na druhej strane však peniazom musíme uznať ich veľkú úlohu v dejinách ľudskej spoločnosti.

V civilizovanom svete sú už stovky rokov mierou ceny materiálnych vecí. Predchádzal im výmenný obchod, v ktorom sa hodnota tovarov porovnávala s rôznymi cennými produktmi. Veľké premeny sa udiali aj vo vlastnej ére peňazí. Najdlhšie v nej dominovali mince. Tie na prvý pohľad vyzerajú stáročia rovnako, no v detailoch už menej. Ich rozdielny vzhľad neodrážal len rozhodnutia panovníkov o obsahu platidiel, ale tiež pokrok v technológii ich výroby.

Že išlo o pokrok nemalý, sa presvedčia všetci návštevníci tretieho ročníka podujatia Pokrok v múzeu, organizovaného pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku, tentoraz s podtitulom Peniaze v storočiach. Presvedčí ich o tom rozprávanie odborníčky doložené výberom historických mincí zo zbierok múzea s možnosťou bližšieho skúmania ich replík, doplnené o obrazovú prezentáciu názorne približujúcu výrobné postupy. Podujatie Pokrok v múzeu: Peniaze v storočiach je na programe Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi v týždniod 7. do 11. novembra 2016.

 

Účasť na sprievodnom podujatí je potrebné nahlásiť najneskôr dva dni vopred:

046/5423054, info@muzeumpd.sk.

 

Popis

Vzdelávacie podujatie pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku