Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Prekliatie vojny

Kde a kedy ?

Napriek tomu, že predchádzajúce verše sú situované do Francúzska v 17. storočí, o hrôzach a nezmyselnosti vojny vypovedajú bez ohľadu na dobu či miesto. A nútia premýšľať. O váhe ľudského života a nezmieriteľnej nenávisti, o nepoučiteľnosti, ľahostajnosti a nenásytnosti tých, ktorí milióny nevinných privádzajú k vzájomnému vraždeniu. Jedným z podobných „osudových stretov" v novodobej histórii ľudstva bola druhá svetová vojna, ktorá v polovici 20. storočia smrťou a utrpením navždy poznačila nasledujúce generácie.

Popis

K 70. výročiu jej ukončenia pripravilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi v spolupráci s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky Štátny archív v Nitre, pobočka Bojnice výstavné podujatie Prekliatie vojny. V jednotlivých tematických celkoch prezentované uniformy, výstroj, výzbroj i vyznamenania, symbolizujú vtedajšiu rozpínavosť hitlerovského Nemecka i obranu protihitlerovskej koalície. Fašistickej ideológii poplatný život v samostatnom Slovenskom štáte zastupujú súčasti dôstojníckych gardistických uniforiem, osobné veci slovenských vojakov a viacero druhov odznakov na jednej strane a na strane druhej doklady vtedajšieho „riešenia" židovskej a rómskej otázky zriaďovaním pracovných táborov. S poslednými rokmi vojny a jej koncom korešpondujú predmety z protifašistického odboja v období pred i po vypuknutí Slovenského národného povstania a pripomienky každodenného partizánskeho života či konečného víťazstva Spojencov. Artefakty zo zbierkových fondov múzea dopĺňajú originálne archívne dokumenty.

Vernisáž výstavy Prekliatie vojny v Hornonitrianskom múzeum v Prievidzi sa uskutoční vo štvrtok 5. marca 2015 o 16. hodine a záujemcovia ju môžu navštíviť do 7. mája 2015.