Streda, 19. december, 2018 | Meniny má Judita

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Horná Nitra a druhá svetová vojna

Kde a kedy ?

Druhá svetová vojna sa oficiálne skončila 8. mája 1945, keď mala po viac ako päť a pol roku trvania na konte desiatky miliónov obetí na životoch a nezmazateľných stôp na dušiach tých, ktorí jej besnenie prežili. V Prievidzi a v okolitých obciach reálne skončila už 4. apríla, dovtedy však priniesla toľko dramatických udalostí, že aj po 70 rokoch rozhodne je na čo spomínať. Od priamych bojov bolo Slovensko až do vypuknutia Slovenského národného povstania v lete 1944 uchránené. Aj posledný vojnový polrok však stihol jeho obyvateľom spôsobiť nezabudnuteľnú traumu. Traumu, ktorá sa u mnohých začala už omnoho skôr. Určite najbolestnejším dôkazom týchto slov je tragický osud Židov a ďalších diskriminovaných skupín obyvateľstva, ktorý sa začal napĺňať už od začiatku vlády nacizmu.

O týchto aj o ďalších traumách obdobia druhej svetovej vojny súvisiacich s regiónom hornej Nitry sa všetci záujemcovia môžu viac dozvedieť v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi na Košovskej ceste 9, nielen vďaka aktuálnej výstave Prekliatie vojny, ale v stredu 29. apríla 2015 16. h tiež v rámci seminára Horná Nitra a druhá svetová vojna.

Na podujatí odznejú príspevky dvoch pánov, ktorí sa profesijne i zo záľuby dlhodobo zaoberajú dejinami horného Ponitria a špeciálne i viacerými témami dejín druhej svetovej vojny. Možnosť získať odpovede na svoje otázky k téme jednotlivých príspevkov dostanú návštevníci v nasledujúcej diskusii.

Popis

16.00 - 16.20 Mgr. Branislav Geschwandtner: Udalosti druhej svetovej vojny

16.20 - 16.30 diskusia

16.30 - 16.50 Ing. Erik Kližan: Jedno storočie v Prievidzi (Dejiny židovstva na hornej Nitre)

16.50 - 17.00 diskusia

17.00 - 17.20 Mgr. Branislav Geschwandtner: Oslobodenie horného Ponitria

17.20 - 17.30 diskusia