Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Diel(ň)a slávnych - Svätopluk I.

Kde a kedy ?

Svätopluk (I.) bol od 50. rokov 9. storočia kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva a Rastislavovým spoluvládcom a od roku 871 do roku 894 tretím a najvýznamnejším panovníkom Veľkej Moravy. Legenda vraví, že keď umieral, zavolal si svojich troch synov, aby medzi nich rozdelil mocnú a rozsiahlu Veľkomoravskú ríšu. Vzal tri vŕbové prúty, zviazal ich a podal najstaršiemu Mojmírovi, aby ich zlomil. Keď to nevládal, dal ich druhému, Svätoplukovi a napokon aj tretiemu, Predslavovi. Synovia zviazané prúty zlomiť nedokázali. Potom dal každému po jednom prúte, aby to skúsili znovu. Zvládli to ľahko. Na tomto príklade otec synom ukázal, že kým budú držať spolu ako ten zväzok prútov, budú nepremožiteľní, no keď sa rozdelia, nepriateľ ich ľahko zdolá.

Legenda potvrdila svoju múdrosť a pravdivosť. Svätoplukovi synovia po otcovej smrti začali medzi sebou bojovať a mocná ríša sa rozpadla. Stalo sa, ako zomierajúci panovník predpovedal. Spojené kmene starých Maďarov ich porazili jedného za druhým a Veľká Morava na začiatku desiateho storočia celkom zanikla.

 

Prútie z vŕby, potrebné na pletenie košov, sa orezáva v marci, keď v stromoch začína prúdiť miazga spôsobujúca ich pružnosť. My sme však v strede leta a preto na tvorivej dielničke budeme pliesť z papiera...a  nebudú to korbáče.

 

Tvorivé dielničky z cyklu Diel(ň)a slávnych prebehnú v priestoroch Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi v piatok 29. júla 2016 od 9. do 11. hodiny.

 

Lektorky: Bibiána Šimová, Danka Tomášová, Klaudia Kanianská

Popis

Tvorivé dielničky z cyklu Diel(ň)a slávnych