Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Diel(ň)a slávnych - Marc Chagall

Kde a kedy ?

Pablo Picasso povedal o Chagallovi: „Keď Chagall maľuje, nikto nevie, či spí alebo bdie. Určite má niekde v hlave anjela.“
Marc Chagall, pôvodným menom Mojše Šagal, je tretím najpredávanejším maliarom na svete, venoval sa aj sochárstvu, keramike a maľbe na sklo.

 

 

Technika maľby na sklo je veľmi stará, pochádza už z Byzancie. Uživila sa najmä tam, kde bola situovaná výroba skla. Na Slovensku sa rozšírila najmä v 18. a 19. storočí. Z bohatších kruhov časom prešla aj medzi ľud. Ich dielka zobrazovali najčastejšie rôzne náboženské motívy. Aj preto maľované sklené tabule zdobili najmä miesta domov určené na modlitbu.
Maliari však nezabudli ani na Jánošíka, ktorého aj s jeho družinou často na skle maľovali. Maľby na sklo staré niekoľko desiatok rokov sa však už vyznačujú svetskými motívmi, napr. aj rôznymi postavami v ľudovom odeve, v prírode či pri práci.

 

Pretože sa fantázii a kreativite medze nekladú, je len na vás, akým dekorom sklenené predmety ozdobíte. Vlastnými silami dokážete vyrobiť krásne a originálne dekorácie, ktoré skrášlia váš domček či poslúžia ako milý darček.

Tvorivé dielničky z cyklu Diel(ň)a slávnych prebehnú v priestoroch Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi v piatok  15. júla 2016 od 9. do 11. hodiny.

Lektorky: Ľubica Maliariková st.– majsterka ÚĽUV, Ľubica Maliariková ml., Helenka Kopačková

Popis

Tvorivé dielničky z cyklu Diel(ň)a slávnych