Štvrtok, 13. december, 2018 | Meniny má Lucia

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Roháčovské nostalgie

Kde a kedy ?

Programový blok festivalu zábavného divadla Divadelná jar Jána Roháča

Vedeli ste, že pieseň SPRÁVNY CHLAP z autorskej dielne Pavol Hammel a Boris Filan je venovaná Jánovi Roháčovi? 

Vstup voľný

 

Kto bol JÁN ROHÁČ?

Ján Roháč (* 18. 6.1932 Nitrianske Pravno, † 5.10.1980 Praha) študoval na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe. Počas svojej bohatej divadelnej kariéry spolupracoval s Divadlom estrády a satiry (neskôr Divadlo ABC). Pôsobil tiež v divadle v Pardubiciach, neskôr na pražských scénach ABC, Laterna magica. Úspešný bol predovšetkým v divadle Semafor, kde svojou réžiou pomáhal vytvárať osobitý javiskový štýl tejto malej scény 60. a 70. rokov. Od roku 1968 pracoval v Československej televízii. V roku 1993 na jeho počesť v rodnom Nitrianskom Pravne založili divadelný súbor Janka Roháča a v roku 2005 odhalili pamätnú tabuľu pri príležitosti 25. výročia jeho úmrtia.

 

PAVOL HAMMEL

Pochádza z hudobníckej rodiny. V útlom veku ho k hudbe priviedol otec - huslista v Slovenskom národnom divadle. V mladosti študoval hru na husle. Ako člen orchestra Železničiarskeho umeleckého súboru hrával pod vedením dirigenta na vystúpeniach ľudové, klasické a moderné tanečné piesne. Ako šestnásťročný začal hrať na gitare, ktorá sa stala jeho hudobným nástrojom.

V roku 1963 založil skupinu Prúdy. Prvú pieseň v skupine Prúdy s názvom „Spievam si pieseň“ zložil v roku 1965. O dva roky neskôr začína s Prúdmi hrať Marián Varga. Dvornými textármi kapely vtedy boli Kamil Peteraj a Boris Filan, s ktorými Pavol Hammel spolupracuje dodnes. Od roku 1972 nahral Hammel s Mariánom Vargom päť samostatných albumov.

V roku 1994 založil promotérsku agentúru Rock Pop Bratislava, v roku 1999 ďalšiu s názvom Rock Production Bratislava, v ktorej pracuje dodnes. Pôsobil aj v slovenskom hudobnom vydavateľstve Opus.

V roku 1976 absolvoval Právnicku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Je ženatý, má dcéry Veroniku a Lindu, ktorá je taktiež speváčkou. Amatérsky sa venuje výtvarnému umeniu – maľbe a sochárstvu, na poli ktorých dosiahol niekoľko pozoruhodných úspechov. Žije v Bratislave - Devíne.

Je držiteľom viacerých hudobných ocenení, naposledy mu bola udelená Cena Pavla Straussa za trvalý prínos v oblasti kultúry.

Popis

Programový blok festivalu zábavného divadla Divadelná jar Jána Roháča