Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Divadelná jar Jána Roháča

Kde a kedy ?

 

Popis

Festival zábavného divadla je pomenovaný po významnej osobnosti divadelného a televízneho režiséra bývalého Československa Jána Roháča. Je koncipovaný ako prehliadka amatérskeho divadla s cieľom podpory jednotlivcov a súborov vo výbere a inscenovaní komediálnych a humorných žánrov dramatickej tvorby.

 

Organizátori Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi a obec Nitrianske Pravno

Fond na podporu umenia je hlavným partnerom podujatia

 

20. máj 2016, budova Vjarspol, Nitrianske Pravno

 

Program:

08:00 - Ako si Čimo hľadal kamaráta

Divadielko SEVERKA, Nováky

Interaktívna rozprávka je o vrabčej rodinke, kde sa deti zábavnou formou naučia všetko o vtáčikoch. Ako sa liahnu, ako sa učia lietať, čo jedia a ako sa treba o vtáčiky starať a  nie im ubližovať.

 

10:00 - Ako išlo vajce na vandrovku

Bábkový súbor OFINA, Ružomberok

Známa rozprávka Márie Rázusovej Martákovej rozpráva o znudenom vajíčku, ktoré opúšťa svoju policu a odvážne sa vykotúľa do sveta. Cestou stretáva urážlivú užovku a vrieskajúceho kohúta, s ktorými zažije dobrodružstvo plné prekvapení a nebezpečenstiev.  Dokážu kamaráti premôcť strach zo zbojníka a držať pokope, alebo vezmú nohy na plecia a zutekajú kade ľahšie? Neviete? Tresky plesky a hrmenie a na záver rozuzlenie.

 

11:30 - Pečeň

Divadelný súbor FIREBALL, Ružomberok

Pečenie nie je vôbec jednoduché, keď ste pod tlakom a vyžaduje sa od vás kvalitný a chutný výrobok. Do rozbehnutej hodiny na praxi, kde sa dievčatá pasujú s výrobou koláča, prichádza nová spolužiačka. Stresujúcu atmosféru, ktorá vládne v triede, ešte prikorení  nielen svojou návštevou, ale hlavne prosbou, aby sa dievčatá postarali o batožinu. Hodina praxe na hotelovej škole sa náhle zmení.

 

12:30 - Šlitr & Suchý

Koncert ČOLOBANDU venovaný tvorbe umelcov - blízkych spolupracovníkov Jána Roháča

Kapela vznikla okolo roku 1998 ako projekt Igora "Čola" Foltána, ktorý mal množstvo vlastných skladieb, ktoré dovtedy hrával väčšinou pri táboráku. Chcel ich však naskúšať s kapelou, a tak vznikol Čoloband. Už v roku 1999 vychádza prvý album s názvom Bar Boží Dar, ktorý mal veľký úspech. Kapela odohrala veľké množstvo koncertov a dokonca absolvovala spoločné turné s Františkom Nedvědom. V roku 2008 vychádza druhý album Život záletník, ktorý bol nahratý v zmenenej zostave. Kapela sa objavila v televízii JOJ so svojím vlastným videoklipom k piesni Madam. V súčasnej dobe sa pripravuje materiál na tretí album, ktorý dúfame že čoskoro uzrie svetlo sveta.

Jiří Šlitr (1924 – 1969) bol český hudobný skladateľ, inštrumentalista, spevák, herec a výtvarník. Významne ovplyvnil českú populárnu hudbu; na jeho scénickú hudobnú tvorbu nadviazal rad autorov štúdiových scén. Študoval na Gymnáziu v Jilemnici a neskôr prestúpil na Gymnázium F. M. Pelcla v Rychnove nad Kněžnou. Je spoluzakladateľom Czechoslovak Dixieland Jazz Band, hrával s Akord clubom, kde sa zoznámil s Jiřím Suchým. Najvýznamnejšie je však jeho pôsobenie v divadle Semafor. Hoci bol Jiří Šlitr vyštudovaný právnik, právnickému povolaniu sa nikdy nevenoval, snáď preto ho tiež občas prezývali Doktor klavír. Bol aj veľmi dobrý maliar a grafik. Spolu s Jiřím Suchým vytvoril tvorčiu a hereckú dvojicu, ktorá svojimi pesničkami a hrami významne ovplyvnila v Česku hudbu a divadlo 60. rokov 20. storočia a začala éru malých scén.

Jiří Suchý (1931, Plzeň) je český divadelník, herec, textár, spevák, básnik, spisovateľ, skladateľ, hudobník, grafik, výtvarník a zberateľ. Spoluzakladateľ Divadla Na zábradlí a Semaforu. Vyučený reklamný grafik písal texty pre hudobnú skupinu založenú Františkom Sodomou, v ktorej neskôr začal hrať na kontrabase a spievať. Vo vinárni Reduta si ho všimol Miroslav Horníček, ktorý ho zoznámil s Jiřím Šlitrom. Spolu začali písať piesne a získavali popularitu v médiách. Suchý opustil prácu grafika a so skupinou priateľov založili Divadlo Na zábradlí, pre ktoré napísal svoju prvú hru Kdyby tisíc klarinetů. O rok neskôr založil spolu s Jiřím Šlitrom divadlo Semafor (SEdm MAlých FORem). Po smrti Šlitra našiel Suchý nového partnera v herečke Jitke Molavcovej. Bol autorom divadelných hier, skladal hudobné texty, režíroval a hral. Suchého autorská a divadelná činnosť nadväzovala na poetiku tvorby Voskovca a Wericha.

 

14:00 - Klauniáda - workshop

Juraj Benčík, Divadlo DÍVADLO, Prešov

Slovenský herec, mím a pedagóg. Divadelnej tvorbe sa venuje 40 rokov, z toho 28 rokov profesionálne. Má za sebou päťdesiatku divadelných postáv vo viac než štyridsiatich divadelných inscenáciách a svoje herecké umenie predviedol v 30 krajinách sveta. Je autorom 17 autorských divadelných inscenácií. Celkovo má na svojom konte viac než 35 divadelných réžií. Na pozícii televízny scenárista a dramaturg vytvoril 120 televíznych publicistických a dokumentaristických scenárov. V dabingu prepožičal doteraz svoj hlas viac než 300 postavám a moderoval stovky podujatí. Vyše dvadsať rokov sa profesionálne venuje aj výchove a vzdelávaniu v oblasti dramatického umenia.

Stal sa blízkym spolupracovníkom Milana Sládka, pracoval pre televízie Markíza, STV, TVA a stal sa spoluorganizátorom a propagátorom medzinárodne úspešného projektu SUPERTRIEDA /SUPERCLASS.

Doteraz najprestížnejším sólovým vystúpením Juraja Benčíka bolo desať repríz jeho inscenácie Kapitán Pantho a papagáj Mimo, ktoré odohral počas prvého ročníka medzinárodného festivalu EUROKIDS 2008 v USA. Dostalo sa mu cti otvárať celý festival na scéne Millenium Stage v jednom z najprestížnejších kultúrnych stánkov Spojených štátov – Kennedy Culture Centre vo Washingtone DC.

Juraj Benčík ako prvý a doteraz jediný slovenský herec získal kontrakt na pozícii clown v najväčšom a najúspešnejšom svetovom divadelnom cirkuse Cirque du Soleil, ktorý sídli v kanadskom Quebecu v meste Montreal. Ako predstaviteľ postavy White clown a back up (alternant) hlavnej postavy Dreamer clown-Mauro v inscenácii Corteo odohral so Slnečným cirkusom predstavenia pre takmer dva milióny divákov.

 

16:30 - Raketový vzostup Anči Zbíjačky

Divadlo LUNETRDLO, Partizánska Ľupča

Nestarnúci  príbeh o uchopení moci, hravý politický kabaret s pesničkami o manipulácii a zneužití národa na vlastné obohatenie, oprášený po 18 rokoch, v podaní mladších členov súboru s 25-ročnou tradíciou, s mottom: Na Slovensku je to stále tak. Inscenácia bola ocenená Hlavnou cenou na najväčšom slovenskom festivale ochotníckych divadiel Kasiopeafest 2015 v Budmericiach. DS LUNETRDLO sa na festivale Divadelná jar Jána Roháča prezentoval už viackrát.

 

19:00 - Roháčovské nostalgie

Spieva a na Jána Roháča spomína Pavol Hammel