Nedeľa, 20. október, 2019 | Meniny má Vendelín

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Mystérium návratov

Kde a kedy ?

Ivan Pavle je jednou z najvýraznejších osobností strednej maliarskej generácie na Slovensku. Narodil sa 8. marca 1955 v Galante, vyrastal v Prievidzi. V roku 1981 absolvoval odbor monumentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Castiglione, prof. Vychlopen). 

Žije a tvorí v Bratislave. Venuje sa najmä maľbe a kresbe, ale aj sochárskej tvorbe, nábytkovým objektom a sporadicky aj ilustrácii. Vystavoval v prestížnych slovenských i zahraničných galériách, je zastúpený vo verejných i súkromných zbierkach po celom svete. Absolvoval niekoľko tvorivých pobytov hlavne v USA a Francúzsku, kde v roku 1989 získal Cenu poroty na Medzinárodnom festivale maľby v Cagnes sur Mer.

Popis

Do Prievidze, kde  Ivan Pavle, ako sa sám vyjadril,  „prežil väčšinu krásneho detstva“ a kde doposiaľ žije časť jeho rodiny, sa v tomto roku vracia prostredníctvom výstavy v Artgalérii v kine Baník. Je v tom trochu symboliky i zámeru, že  tu svoju tvorbu prezentuje v roku svojho významného životného jubilea. Prievidzskému publiku ponúka v čase tradičných hodov  a vlastnej maliarskej zrelosti akési vizuálno-duchovné hodovanie v podobe komorných i veľkoformátových obrazov s témami, ku ktorým sa kontinuálne vracia. Predovšetkým je to ľudská figúra a jej fragmenty v podobe korpusov a torz, rozličné mýtické a mytologické postavy situované do architektonických priestorov a fiktívnych krajín, obraz Babylonu ako symbolu ľudskej márnivosti a túžby po nedosiahnuteľnom, vznešené a majestátne postavy Madon a ďalšie veľké témy maliarstva, ku ktorým pristupuje  s osobitnou pokorou skúmajúc staré receptúry klasickej maľby i  súčasné možnosti ich traktovania.