Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor
Pridajte si svoje mesto

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Febiofest 2016

Kde a kedy ?

23. ročník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST bude poctou autorskej a klubovej kinematografii. Presne o 90 dní sa začne v hlavnom meste, kde potrvá od 17. do 23. marca 2016 a výber filmov z bratislavskej časti poputuje od 29. marca do 10. apríla 2016 do Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Levíc, Martina, Prešova, Prievidze, Trenčína a Trnavy. Aktuálny ročník so sebou prináša aj zmenu v názve: FEBIOFEST ponesie titul Medzinárodný festival filmových klubov.

Tohtoročný festival bude poctou klubovej kinematografii, a to nielen súčasnej, ale aj archívnej. Zacielenie na „filmový klub“ nám umožňuje divákom predstaviť aj samotnú podstatu práce klubistov. Nie sú to zďaleka len kinári, ktorí organizujú projekcie kvalitných filmov po celom Slovensku. 

  

Aj tento rok štáb festivalu pripravil lákavé lahôdky v podobe vyše 100 filmov v 10 sekciách a takmer 30 festivalových dní v 10 slovenských mestách. Dominantný priestor dostanú filmy z krajín V4. Cieľom festivalu je totiž upriamiť pozornosť na domácu tvorbu a porovnať ju s filmami susediacich krajín. Mnohé zo snímok uvidia diváci v exkluzívnej slovenskej predpremiére. V prievidzskom Dome kultúry sa predstavia štyri z nich spolu s ocenenými krátkymi filmami krajín V4.

 

Medzi vybranými filmami sa nachádzajú aktuálne novinky, začíname v pondelok, 11. apríla s filmom David v réžii Jana Těšitela, ktorý sa stal najlepším filmom FAMUFEST-u 2015, kde získal aj cenu za najlepšiu kameru. 

Utorok, 12. apríl sa bude niesť v znamení herečky Lídy Baarovej (1914 – 2000) a filmu Zkáza krásou

V stredu, 13. apríla je na programe česko-slovenský dokument od režiséra Davida Čáleka – Cesta hore. Príbeh o tvrdohlavosti, o zdolávaní vlastných a všeobecne ľudských limitov, ale aj o kompromisoch a o cene, ktorú môžu extrémne osobné výkony stáť. 

 

Záver prievidzskej časti festivalu vygraduje snímkou Ja, Olga Hepnarová v réžii Tomáša Weinreba a Petra Kazda.  Film na tohtoročnom MFF Berlín otváral sekciu Panoráma, v ktorej sa uvádzajú autorské filmy, určujúce nové smery v kinematografii.

 

Kľúčovou programovou sekciou zostáva Súťaž krátkych filmov s novým názvom V strede Európy. Stretnú sa v nej hrané, dokumentárne a animované snímky do 30 minút z krajín V4 a po novom tiež z Rakúska.

 

Prievidzskú časť festivalu pripravuje Filmový klub ´93 a KaSS Prievidza, vstupné na festival je 1,50 € ZŤP, 2,50 € člen FK´93, 4,00 € jednorazový vstup. V prípade záujmu bude možnosť zakúpiť si Filmový preukaz v hodnote 3,00 €, ktorý bude platiť na všetky premietania Filmového klubu ´93 počas tohto kalendárneho roku. Viac informácii o festivale nájdete na www.kasspd.sk, www.facebook.com/FilmovyKlub93 alebo www.febiofest.sk.

Popis

23. ročník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST bude poctou autorskej a klubovej kinematografii.