Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Noc múzeí 2015

Kde a kedy ?

Program zostavený z výstav, prezentácií, tvorivých dielní, konzultácií i odborných rád a ďalších sprievodných podujatí formou otvorených dverí obsahovo vypĺňa dvojdňové oslavy  Medzinárodného dňa múzeí, počas ktorých sú odkryté i miesta pre oči laikov zväčša po zvyšok roka zavreté.

Popis

Expozície:
HISTORIAE SUPERIOR NITRIENSIS - múzejná dokumentácia vývoja prírody a spoločnosti v regióne horného Ponitria
(revitalizovaná inštalácia stálej expozície s obohatením o nové prvky).

Výstavy:
AKO PLYNIE ČAS - najzaujímavejšie muzeálie zo zbierkových fondov Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi s doplnením ukážok konzervátorských prác, dokumentačných činností i dosiahnutých úspechov za posledných 30 rokov.

BONSAI - umenie milovníkov miniatúrnych stromčekov a kríkov – bonsaiov a nevšedných výtvorov z kameňa a dreva – suisekov spolu s návodom na starostlivosť o ne.15. - 16. máj 2015.

NA PRIEVIDZSKOM NÁMESTÍ - panelová výstava mapujúca skladbu obytných domov, lemujúcich starobylé centrálne námestie v Prievidzi, a tiež dokumentujúca osud rodín, s ktorými sa objekty spájajú. 15. - 16. máj 2015.

Prezentácie:
PRIEVIDZSKÉ CECHOVÉ DNI X. SITÁRI - o neobvyklom prievidzskom remesle, ktorého produkty boli súčasťou každého gazdovstva a domácnosti. 15. - 16. máj 2015.

STANÚ SA Z NICH MUZEÁLIE? - výber dokladov zhromažďovaných múzejníkmi ako samostatné súkromné zbierky, ktoré možno po akvizičnom procese čaká osud muzeálie.

PORADÍME – POSLÚŽIME - ukážky múzejných konzervátorských postupov pri záchrane zbierkových predmetov, spojené s poradenstvom pri ošetrovaní starožitností a rôznych vzácností. 15. - 16. máj 2015.

HÁDAJTE - zbierky múzea ukrývajú mnoho známe i nevšedné predmety, ktorých používanie ostáva pre súčasníkov zahalené tajomstvom.
15. - 16. máj 2015.

Špeciálne podujatie Noci múzeí:  NA HORNONITRIANSKOM STOLE  - Melence i slíže sa varili v minulosti takmer v každej dedine na hornej Nitre a dnes patria ku kulinárskym špecialitám tradičnej kuchyne. Ukážka postupu klasickej prípravy a ochutnávka jedál s týmito ingredienciami v sobotu o 18.00 a 20.00 h. 16. 5. 2015.

V programe nebude chýbať ani tradičná  tombola  so zaujímavými predmetmi a ďalšie prekvapenia.