Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Šťastné a veselé

Kde a kedy ?

Čo je však viac než konkrétne a hmatateľné, sú samotné doklady minulých dôb. Mnohé z nich dnes obohacujú zbierkové fondy  Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, ktoré sa v období  od 10. decembra 2015 do 8. januára 2016 o ich obrazovú stránku i tajomstvá podelí so svojimi návštevníkmi prostredníctvom vianočnej výstavy  Šťastné a veselé.

Popis

Najmä Vianoce sú azda najpríhodnejším časom, kedy zasielame najviac pozdravov, kedy si spomíname na ľudí, s ktorými nemôžeme tráviť toľko času, ako by sme si priali. Pohľadnicou, aj so všetkým, čo sme do nej vedome i nevedome vložili, zasielame kúsok seba samých.

Pohľadnice sú v neposlednom rade zaujímavé svojou obrazovou časťou, ktorej téma je vlastne zámerom ich vytvorenia. Tematický obrázok má vyvolávať príjemné asociácie, aby ich dôsledkom bolo potešenie adresáta. Touto cestou môže pohľadnica rozprávať príbeh, šíriť posolstvo, a ako celok, spolu s osobným prídavkom odosielateľa, vytvoriť jedinečný odkaz, ktorý po mnohých desaťročiach dokáže zaujať i toho, komu nebola primárne určená. Po uplynutí takej dlhej doby si nestranný obdivovateľ-zberateľ položí množstvo otázok: Kto bol odosielateľ? Kto adresát? Aký bol medzi nimi vzťah? Aký bol ich spoločný príbeh? Zaujímavé na pohľadniciach sú otázky, výpovede a odkazy, ktorých pozadie poznali iba aktéri tej-ktorej korešpondencie a nám nezasväteným ostanú navždy neobjasnené.