Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Envirofilm 2015

Kde a kedy ?

Začiatok premietania je vždy o 17:00 h
Vstup voľný

Popis

PROGRAM:

18. 5. 2015 pondelok o 17:00 h  
ZOBÁK A MOZOG
Nemecko, Nový Zéland, 52´Nové zázraky vo svete športu zvierat. Dokument skúma dvoch z najmúdrejších tvorov v živočíšnej ríši. Podstatou filmu je kontrast medzi vtipnými a vrtkými papagájmi druhu nestor kea a pomerne vytrvalými a trpezlivými vranami, ale aj kontrast medzi divokou, nedotknutou prírodou a množstvom náročných a zábavných testov inteligencie. 

FARMÁR A JEHO PRINC 
Nemecko, 52´
Film zachytáva princa Charlesa, ktorého víziou je nakŕmiť svet prostredníctvom ekologického poľnohospodárstva a vyliečiť poškodenú prírodu. Spolu s charizmatickým správcom farmy Davidom Wilsonom sleduje tento cieľ už 30 rokov. Prostredníctvom poeticky ladených obrazov táto jedinečná spolupráca ukazuje, ako ekologické poľnohospodárstvo funguje a aké výhody z neho plynú. Bertram Verhaag pozoroval týchto dvoch vizionárov v priebehu piatich rokov počas všetkých štyroch ročných období. Princ z Walesu sa zaujímal o koncepciu ekologického a trvalo udržateľného poľnohospodárstva dávno predtým, než sa objavilo slovo „udržateľnosť“. Pred viac ako 30 rokmi si uvedomil, že ostatní farmári by sa priklonili k obrábaniu svojej pôdy bez jedov a v súlade s prírodou, len ak by videli praktický príklad. Tento príklad sa zmenil na mimoriadny úspech a teraz  farmári z celej Veľkej Británie  cestujú do vojvodstva Home Farm nabrať odvahu a vedomosti, ktoré potrebujú, aby sa sami zmenili na ekologických.

19. 5. 2015 utorok o 17:00 h
AKO SVÄTOJÁNSKE MUŠKY
Taliansko, 44´
V roku 1981 Pinochet sprivatizoval takmer všetky čílske vodné zdroje a počas nasledujúcich tridsiatich rokov boli práva na vodu predané veľkým spoločnostiam a korporáciám vyrábajúcim elektrickú energiu. V súčasnosti výstavba piatich veľkých priehrad ohrozuje čílsku Patagóniu. Film rozpráva príbehy troch čílskych žien, ktorých životy boli buď zničené, alebo budú negatívne ovplyvnené výstavbou priehrad a ktoré sa snažia čeliť firemnému obrovi, ktorý sa ich chystá rozdrviť a zničiť ich krajinu brutálnym zavádzaním koncepcie rozvoja, ktorú ony nezdieľajú.

KĽUD V TROJUHOLNÍKU SMRTI
Slovensko, 35´
Dokumentárny film o divadle (KĽUD) z východného Slovenska bojujúcom svojským spôsobom so znečistením životného prostredia v regióne nazývanom "trojuholník smrti".

VITAJTE VO FUKUŠIME 
Belgicko,  59´ 
Rok každodenného života niektorých japonských rodín v Minamisome, 20 km od poškodenej jadrovej elektrárne Fukushima Daiichi. Komu máme veriť po úsiliach vynaložených na dekontamináciu, po vedeckých neistotách a váhaní úradov? Máme zostať? Máme odísť? Každá rodina sa musí rozhodnúť sama. Dokument rozpráva o udalostiach po katastrofe, aby sa deti na ne neskôr rozpamätali. Ale aktuálny stav jadrovej elektrárne stále vyvoláva hrozby. Kufre a bandasky s benzínom sú stále pripravené, ak by bolo treba čo najrýchlejšie odísť v prípade nového zemetrasenia alebo cunami.

20. 5. 2015 streda o 17:00 h
PODVODNÍCI S EMISIAMI
Dánsko, 57´                                                           
Hĺbkové skúmanie sveta emisií, uhlíkových kreditov a podvodníkov.

SYN ZEME
Čína, 60´
Naďalej sa vyskytujú klimatické katastrofy a zemetrasenia, suchá, búrky a fujavice ohrozujú náš život v posledných rokoch, čínska ekonomika dosiahla veľký nárast, ktorý však spôsobil sériu problémov v životnom prostredí. Došlo k zmenšeniu plochy lesov, degradácii trávnych porastov, znečisteniu ovzdušia, znečisteniu vôd, topeniu ľadovcov, otepľovaniu podnebia, čo vážne postihuje bežný život ľudí.

CHÉMIA NA RASTLINNEJ BÁZE 
Nemecko, 29´ 
Prechod na energetické zdroje šetrné k životnému prostrediu je v súčasnej dobe horúcou témou, ale zmienka o akejkoľvek zmene v chemickom priemysle chýba. A to je prekvapivé, pretože hlavná surovina v priemysle – ropný olej sa míňa. Takmer 90 % výrobkov vyrobených v chemickom priemysle – plasty, pracie a čistiace prostriedky, kozmetika, lieky a náterové hmoty, je založených na ropných derivátoch. Ale môže priemysel fungovať bez týchto obmedzených fosílnych zdrojov? Áno, hovorí chemik a podnikateľ Hermann Fischer. Vedie kampaň za ekologicky šetrnú chemickú výrobu už viac ako 30 rokov – s rastlinnými olejmi, živicami, škrobom, cukrami, farbivami a vláknami ako alternatívou k rope.

21. 5. 2015 štvrtok o 17:00 h
ÉRA HLINÍKA 
Nemecko, 90´ 
Hliník je fascinujúci kov. Ľahký, nehrdzavejúci, ľahko sa spracováva. Ešte pred 100 rokmi bol však taký exotický, že ho predvádzali na svetových výstavách. Je nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. Pijeme z hliníkových plechoviek, používame dezodoranty a opaľovacie krémy obsahujúce hliník a hliník zvyšuje účinnosť vakcín. Ale do centra verejného záujmu sa dostávajú aj kritické hlasy. Na výrobu hliníka treba veľké množstvo zdrojov a energie. 
Ťažba môže viesť k ekologickým katastrofám značných rozmerov, ako sa to stalo v Maďarsku takmer pred rokom. 
Navyše, vedci majú podozrenie, že toxický účinok hliníka by mohol mať vplyv na moderné civilizačné ochorenia, ako je Alzheimerova choroba a alergie.

PRÍRODA POD PAĽBOU 
Nemecko, 44´
Vojenské útoky majú alarmujúce dôsledky pre náš ekosystém. Rádioaktívne, kontaminované životné prostredie, mnoho miliónov ton munície v našich oceánoch, toxické pôdy, desať percent globálnych emisií uhlíka... Vojenská stopa je obrovská. Od prvej svetovej vojny až do súčasnosti je príroda pod paľbou. 

22. 5. 2015 piatok o 17:00 h
OSLIA SÁGA
Arménsko, 52´
Dokument o malom ostrove, na ktorom žije 24 000 ľudí, 6 000 oslov, sú tam len 2 autá a 14-ročný víťaz pretekov na osloch, ktorého životným snom nie je nič viac, len mať vlastného osla. Ale život Sheea je plný kontrastov. Je najpopulárnejším ale aj najchudobnejším chlapcom na ostrove, ktorý je chytený v pasci zodpovednosti za svoju rodinu. Je to kriminálnik rešpektovaný vlastnou komunitou.

VO VETRE KOPÝT 
Slovensko, 29´
Dokument ukazuje netradičný a vo svete ojedinelý chov koní vo voľnej prírode. Predstavuje ich život vo všetkých ročných obdobiach v prostredí Muránskej planiny a Slovenského raja v spojitosti s prírodou. Sprístupňuje jedinečnosť týchto vzácnych biotopov s faunou a flórou, na ktorú má muránsky kôň, ako nepôvodný živočíšny druh tohto prostredia, výrazný pozitívny vplyv. Dokument sa zameriava na kone žijúce vo voľnej prírode polodivokým chovom.

LEGENDÁRNE BIELE ŽREBCE 
Rakúsko, 52´
Film rozpráva storočný príbeh o svetoznámych lipicanoch od ich počiatkov v staroveku až po ich úlohu v modernom svete – v španielskej jazdeckej škole a na alpských pastvinách v okolí hradu Piber. Zachytáva ročný cyklus, počas ktorého sa narodia žriebätá, kobyly oddelia od mláďat a mladé žrebce sú trénované, aby sa stali hviezdami. Režisér Michael Schlamberger zachytáva väzby medzi koňom a človekom, individuálny vzťah, ktorý je unikátny u každého lipicana a jeho jazdca.