Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Depart Refire

Kde a kedy ?

Štvrtok? Jedine koncert! Depart Refire

Termín: od 15.2.2017, 18:00 

V rámci cyklu „Štvrtok? Jedine koncert!" sa vo februári predstaví jazzová formácia, ktorú spolu so švajčiarskym kontrabasistom Heirim Känzingom, pred niekoľkými rokmi založil mimoriadne invenčný a pracovitý, ale predovšetkým vynikajúci rakúsky tenor a soprán saxofonista Harry Sokal.

Bubeníka z pôvodného Depart Tria nahradil slovenský jazzman Martin Valihora. Táto medzinárodná rakúsko-švajčiarsko-slovenská zostava pod názvom Depart Refire sa už pred troma rokmi postarala v Aréne o strhujúci a explozívny jazzový zážitok.

  • Harry Sokal (A), (*18.3.1954, Viedeň) – tenor/soprán saxofón

Je považovaný za jedného z najvýznamnejších „post-Coltranovských“ saxofónistov v Európe. Vďaka mimoriadnemu virtuóznemu technickému štýlu a nezameniteľnému lyrickému tónu na soprán alebo tenor saxofóne, je trvalým sólistom a členom medzinárodnej európskej aj americkej jazzovej scény. Dlhoročne spolupracoval s Vienna Art Orchestra, bol členom Art Farmer Quinteta, Carla Bley Big Bandu a hral s mnohými ďalšími osobnosťami ako sú napr. Art Blakey, Joe Zawinul, Dave Holland, Wynton Marsalis, Andy Mc Kee, Jene Jackson, a i. Je autorom a spoluautorom mnohých významných jazzových projektov. V roku 2005 bol ocenený cenou Hansa Kollera ako Hudobník roka. 
 

  • Heri Känzig (CH), (*1.4.1957, New York) – kontrabas

Študoval kontrabas v Grazi, Viedni a v Zürichu. Patrí k najvyprofilovanejším a najlepším jazzovým kontrabasistom v Európe, ale je taktiež známy a vyhľadávaný aj v USA. Už ako 21-ročný bol spoluhráčom slávneho trúbkára Art Farmera, s ktorým nahral významné LP. Bol dlhoročným členom Vienna Art Orchestra. Hral s mnohými významnými jazzovými osobnosťami ako Thierry Lang, Billy Cobham, Daniel Humair, Didier Lockwood, Lauren Newton, Ralph Towner, Kenny Wheeler a.i. Vyniká virtuóznou a melodickou technikou hry na kontrabas. Pôsobí aj ako pedagóg na Hudobnej akadémii v Luzerne (CH).
 

  • Martin Valihora (SK), (*4.5.1976, Bratislava) – bicie

Študoval najskôr klavír, neskôr prešiel na bicie nástroje – najprv súkromné hodiny, neskôr študoval bicie na Konzervatóriu v Bratislave. V štúdiu na bicie nástroje pokračoval aj na Berklee College of Music v Bostone. Spolupracoval a neustále spolupracuje s mnohými významnými slovenskými a zahraničnými hudobníkmi a formáciami. Vyniká skvelou sólovou technikou a taktiež strhujúcim dynamickým sprievodom vo formáciách.

Popis