Streda, 19. december, 2018 | Meniny má Judita

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Stridžie dni

Kde a kedy ?

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi do svojej programovej ponuky opätovne zaradilo rovnomenné podujatie venované oboznamovaniu najmladšej generácie so zvyklosťami a pranostikami, ktoré v modernej spoločnosti prežívajú už len vďaka obrazom vidieckeho života. 

Hlavnú časť aktivít tvorí obrazovo-textová prezentácia zvykov viažucich sa k jednotlivým stridžím dňom a dramatizácia niektorých z nich s aktívnou účasťou samotných žiakov a študentov. Výchovno-vzdelávaciu formu zážitkového poznávania dopĺňa predpovedanie citovej budúcnosti v podobe vyhotovenia viacramennej hviezdy s menami chlapcov či dievčat ako možných nastávajúcich.

Podujatie určené pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl potrváod 23. do 27. novembra 2015 v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Účasť na ňom je potrebné nahlásiť najmenej deň vopred.

Popis

Na základe povier o zvýšenej aktivite nepriaznivých síl v čase od Kataríny do Lucie sú dni pred zimným slnovratom v odbornej literatúre uvádzané ako stridžie dni.