Diskusia k článku: Namiesto uhlia chce novácka elektráreň vyrábať energiu pomocou solárnych panelov

Solárny park by mal vyrásť na miestach existujúcich odkalísk, kam sa roky vyvážal popolček zo spaľovania uhlia.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
13 príspevkov

  • 939314
    Uz som si zvykol, ze v novinach aj serioznych je napisanych dost hluposti, ale sem tam sa na to rozhodnem upozornit.

    Toto je v poriadku:
    „V ďalších dvoch etapách by sme chceli ďalší výkon tak, aby bol celkový výkon 80 megawattov elektrickej energie,“ priblížil Piaček.

    Ale toto co ste nasledne napisali je na jednej strane technicky nespravne a na druhej strane je to hlupost, a clovek nemusi mat ani technicke vzdelanie aby si to uvedomil:
    "V súčasnosti elektráreň prevádzkuje dva bloky, z ktorých každý vyrába 80 megawattov elektrickej energie. To znamená, že ekologicky vyrobená energia zo solárneho parku by mohla vyrobiť toľko elektriny, ako jeden existujúci blok spaľujúci uhlie."

    Uz v tej prvej vete toho odstavca mate chybu, kde pisete o vyrobenej elektrine v Megawattoch. Vyrobena elektrina je vzdy v Megawatthodinach nie v Megawattoch. V Megawattoch je vykon.
    A dalej je potrebne si uvedomit, ze rovnaky vykon elektrarni v Megawattoch sa nerovna rovnake mnozstvo vyrobenej elektriny v Megawatthodinach. Lebo nie kazda elektraren je schopna tento maximalny vykon vyuzit 24 hodin denne. Solarne elektrarne urcite nie.

    Tepelna a solarna elektraren teda mozu mat rovnaky vykon v Megawattoch. Ale nikdy nevyrobia rovnake mnozstvo elektriny v Megawathodinach.
    Pretoze tepelna elektraren moze bezat 24 hodin denne, 7 dni v tyzdni s vynimkou nejakych servisnych odstavok.
    Solarna elektraren vyraba elektrinu iba cast dna a iba ked svieti slnko. V noci a ked prsi nevyraba nic a jej vykon ide vyrazne dole ked je zamracene. Dalej vykon je nizsi rano a vecer. A dalej treba zobrat do uvahy aj to, ze v zime su kratke dni a slnko svieti iba par hodin, solarne panely mozu byt pokryte snehom a podobne.

    Aby som vam to vysvetlil polopate, tepelna elektraren s vykonom 80 MW vyrobi za den 80 x 24 = 1920 MWh minus nejake straty.
    Solarna elektraren vyrobi tolko elektriny, kolko na nu dopada slnecneho svitu a opat minus nejake straty. Optimalne funguje na maximalny vykon v priemere iba niekolko hodin denne. A ked zoberieme do uvahy kratke dni v zime, zamracene a dazdive dni, sneh, tak je to este menej.

    Nie som za tepelne elektrarne ani proti slnecnym elektrarnam, ale ide mi o to aby sme boli technicky presni.
    • mimi99
      Prémium
      Jednoznačný súhlas, len pridám ešte niekoľko drobností za odchýlku v odbere alebo dodávke elektriny sa platia "poplatky za odchýlku" to by sa dalo vyriešiť akumulátromi ale to je ďalší náklad (1MWh = 1 mil EUR). No a ešte jedna drobnosť : v lete počas vysokých teplôt fotovoltaické panely výrane znižujú svoj výkon ......
    • local.sk
      Sorry jako, ale mate to zle vy. Teoria je pekna vec, ale Novaky bezia (v zavislosti od rocneho obdobia a donedavna v zavislosti od toho ako silno sa balili prachy v HBP do alobalu) v zakladnom az polospickovom rezime. Ale tie casy kretenov vo vedeni SE a smerackej mafie su uz dufam prec. Hlavnou ulohou Novak do teraz a buducna je stabilizacia sustavy a podporne sluzby, najma pre uzol Bystricany, kedze region hornej Nitry je zufalo poddimenzovany, co sa tyka vedeni vysokeho napatia. To znamena, Novaky nevyrabaju podla toho ako technicky mozu, ale podla toho, kolko je treba. Okrem toho robia aj horucu vodu pre okolite mesta a paru v ramci priemyselneho parku.

      Bystricany v prvom rade musia dorobit rozrobenu transformatorovnu 440/110 kV (mala by by dorobena tento rok ak sa nemylim). Teplo a para (ak bude treba, myslim ze uz paru robit nebudu) sa ma riesit spalovanim biomasy a odpadu ciastocne zemneho plynu.

      Je treba povedat, ze kusok vedla je zakonzervovana uplne nova plynova elektraren Malzenice, ktora moze kedykolvek byt spustena a bezat podporne sluzby. Ale hlavne, v Novakoch je volny priestor, kde sa daju solarne polia postavit, su tam privedene energeticke rozvody a aj s nizkym koeficientom vyuzitia solaru, ako pisete, je to v prvom rade konecne prispevok SE ku koncu praktik kazdorocnych niekolkotisicovych vrazd obyvatelstva nasledkami respiracnych problemov zo sajratu co Novaky pustali do ovzdusia. Aj ked to bude znamenat relativne nizke vyrobene objemy v zimnom obdobi. Po spusteni EMO 3 bude k dispozicii dostatok prebytocneho vykonu aj na relativne rychle zalohy, aj na export. A k tomu koeficientu instalovaneho vykonu - horna Nitra je na tom celkom dobre, s odhadovanym uhrnom ziarenia cca 1250 kWh/m2. koeficient rocneho vyuzitia s preferovnanym pristupom do sustavy je okolo 20%, co nie je vobec zle.
      SE si to uz odskusali na malych elektrarnach v Mochovicach a Vojanoch, kazda ma po 0.95 MWp (peak) a rocne vyrobi okolo 1000 MWh. Ak by sme brali len linearny faktor (co urcite nebude, kedze sa pouziju lepsie panely, mozno aj s aktivnou orientaciou) tak rocne 80 MWp instalovanych vyrobi niekde okolo 85 Gwh. Co je asi 11x menej ako celkovy dodany vykon Novakov do siete v roku 2019, ktore vyrobili s 266 MWe 965 GWh. Ale keby sme zobrali iba samotnu nahradu 110MW bloku, tak ten vyrobil v prepocte 400 GWh. Takze 80 MWp nahrada 110 MWe bloku co vyrobi rocne odhadom 4x menej nie je vobec zle. Pretoze:
      - v podstate naklady su iba odpisy prvotnej investicie a par ludi na prevadzku
      - ale hlavne, totalna eliminacia oxidov siry, prachovych castic a hnusneho popolceka
      - eliminacia socialistickeho nezmyslu typu kopanie raseliny v podzemnej bani s vysokym podielom rucnej prace
      - ukoncenie smerackeho tunelu ktorym kradli z rozpoctu SR, z vreciek ludi pouzivajuch elektricku energiu, desiatky mio EUR rocne.


      A uz len k tej teorii - kedze elektrina sa neskladuje, to, ci niekto v sieti moze vyrabat, alebo nie, o tom nerozhoduju technicke podmienky, ale regulacne pravidla. Teda ten nudny regulator, ktoreho reprezentovala donedavna taka kreatura ako Jahnatek ci Holjencik. V idealnom svete o vyrobe rozhoduju naklady na produkciu elektriny (ci uz fixne alebo variabilne) a ekonomicke stimuly regulatora alebo cezhranicneho trhu s energiou.

      V EU, aj ked su regulacne ramce pekne pokrivene, maju preferenciu pristupu do siete nestabilne OZE a najspinavsie elektrarne maju fungovat v podpornom ci spickovom rezime, ak je to technicky mozne.

      Vyroba 24x7 pre kazdu tepelnu elektraren mohla tak fungovat za doby Stalina. Odvtedy sme uz davno inde.
  • pH____
    Bol by som radšej, keby sa vykupovala elektrina z malých zdrojov - napr. na domoch, väčších budovách (s možnosťou spotrebovávať ju blízko miesta výroby). Investujme radšej tie prostriedky do rozvodných sietí - viac potrebujeme "smart grids" než do ďalších veľmi veľkých "nepravidelných" zdrojov (aj na dome klesne výkon fotovoltiky, keď oblak schová slnko, ale keďže nie je nikdy zatienených 8000 domov s 10kW panelmi naraz, výkyvy v sieti nie sú ako pri zatienení 80MW elektrárne...
    Pointa samozrejme je získanie peňazí na to z verejných zdrojov. Budiž, ale nezabúdajme, že takáto elektráreň nerieši zamestnanosť - okrem top-manažmentu a pár údržbárov. Čo je vlastne spravodlivá transformácia?
    • 2010235
      dovolim si tvrdit, ze v noci je tma nad vsetkymi domami na slovensku.

      je absolutne nerealne mat distribucnu siet postavenu na tisicoch malych nespolahlivych zdrojov.
      • 971944
        Prémium
        Dovolim si nesúhlasiť.
        Pred 3rokmi sme programovali dieselgeneratory pre Nemecku novú normu.
        Ta úplne spolieha na tisícky malých zdrojov (aj nespolahlivych) a potláča potrebu veľkých stabilných zdrojov. Každý maly zdroj má v sebe počítač ktorý kontroluje stabilitu, ale aj kontroluje/predikcie tendencie v sieti a podľa toho pripája lokálny zdroj a to tak aby zvyšoval stabilitu siete.
        Krásne jednoduché a funkčné. Stačí prebrať normu 1:1 a mame po probléme.
        • asfd
          Uz je to par rokov, ale byvaly sef sa poznal s riaditelom rozvodnych zavodov. Tak ten riaditel hovoril, ze slovo meterologov nasobne stuplo na vahe, lebo sa snazia odhadnut ako bude v Nemecku svietiti a fukat.
          Obcas som zachytil ze cena okamzitej silovej elektrickej energie na burze je zaporna, co je jej taky prebytok elektrickej energie, ze vyrobca plati odberatelovi.

          Dalej viem, ze Nemci polozili novy elektricky kabel do Norska, aby mohli vyuzivat ich precerpavacky a ukladat tam elektricku energiu.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 579
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 604
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 391
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 145
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 594
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 265
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 502