PRIEVIDZA. Jozef Molnár momentálne pôsobí v prievidzskej skupine Gilotína, ktorej je spevákom a gitaristom. Podľa výzoru vidieť, že ide o rockera telom aj duchom. Spevu sa venuje od štrnástich rokov.
Odmietli ich. Vraj hrajú tvrdo
So svojou kapelou hráva prevažne v baroch a na menších festivaloch. Hoci podľa viacerých hudobných odborníkov hrá Gilotína kvalitnú muziku, na väčšie podujatie dostane pozvánku len veľmi ťažko.
„Keď sa aj dostaneme na väčší festival, dajú nám ten najhorší čas ráno o desiatej. Dokonca sa nám stalo, že pred podujatím nás odmietli, že hráme tvrdo, čo ani nie je pravda,“ posťažoval si Jozef Molnár.
Podľa speváka sa práve z dôvodu nezáujmu ľudí viaceré rockové či metalové kapely rozpadávajú.
„Kedysi to tak nebolo. Teraz ľudia nechodia na koncerty, organizátori nie sú ochotní muzikantom zaplatiť čo i len minimálny honorár – aspoň na cestu. A kapely musia platiť prevádzku skúšobne, prípade treba doplniť aparatúru. Potom vydržia len fanatici, ktorí tú rockovú hudbu naozaj milujú a sú ochotní do nej investovať vlastné peniaze,“ priblížil.
Komerčne hrať nebude
V osemdesiatych rokoch sa rockovej až metalovej hudbe venovala aj dnes známa slovenská skupina Gladiator. Tá podľa Molnára pre peniaze neskôr „zjemnila“ a začala sa venovať popu. Líder kapely Gilotína však ani pre ten najväčší honorár podobné kroky podniknúť nechystá.
„Nie, rock je môj životný štýl, poslanie. Mrzí ma ale nezáujem o tento žáner. Hudobná scéna na Slovensku jednoducho umiera, uživia sa len komerčné kapely bez názoru. Tie sa vnucujú publiku popevkami, všetky texty sú len o láske, aby neprovokovali. A rádiá ich veselo hrajú a muzikanti, neviem ani či ich tak môžem nazvať, neskôr berú tučný honorár. A za čo? Za to, že hrajú na plejbek,“ ďalej povedal Molnár, ktorý pracuje ako baník.
Gladiator kedysi:
Gladiator teraz:
Inde sa rocku darí
V iných krajinách je rocková muzika podľa Molnára docenenejšia. Slováci však na ňu úplne zanevreli a časy osemdesiatych rokov, kedy sa darilo napríklad Tublatanke, Derešu či Titanicu, už dávno pominuli.
„Je to smutné. Rádiá hrajú komerčné piesne prevažne zo zahraničia a poctivá rocková hudba upadá. Myslím, že je to na zamyslenie,“ zdôraznil 48-ročný rocker.
Jozef Molnár začal so spevom v zbore Prieboj a ľudovej škole.
„V zbore boli chalani, s ktorými sme založili skupinu Orion. Hrávali sme Elán, Olympic, Beatles a popri tom sme začali skladať vlastné veci,“ zaspomínal.
Prvá nahrávka
GILOTÍNA
Jozef Molnár - spev, gitara
Ivan Halvoň - bicie, spev
Miroslav Čičmanec - sólo gitara, spev
Ladislav Ševčík - basová gitara
Neskôr hral v kapele Čakan, ktorá už bola rockového charakteru. Po vojne to bolo Venušino Čaro, chvíľu spieval aj v skupine MDD.
Neskôr pôsobil v zoskupení Actual, s ktorým nahral prvú demo snímku. Najväčší rozmar však kapela zaznamenala až pod názvom Rocková Gilotína, s ktorou vydal album Kovová prísaha.
„Dlhší čas sa teraz voláme už len Gilotína. Vždy keď som zakladal kapelu, hrávali sme len vlastnú tvorbu, žiadne prebraté piesne. V aktuálnej zostave sme od konca roka 2015, vydali sme CD pod názvom Večný boj. Okrem mojej tvorby sú tam aj skladby od gitaristu Miroslava Čičmanca, na aranžmánoch sa podieľa celá kapela, teda bubeník Ivan Halvoň a basový gitarista Ladislav Ševčík. Jednoducho sa bavíme hudbou a verím, že to tak bude čo najďalej,“ uzavrel rocker Jozef Molnár.