BOJNCIE. Išlo o najväčšiu súťaž na Slovensku, určite pokiaľ ide o počet vystavovaných vzoriek. Súťažilo 801 druhov bielych, ružových, červených, tokajských, šumivých a likérových vín vo všetkých stupňoch cukornatosti.
Posúdiť také množstvo vzoriek vína muselo vyše sto porotcov. Napriek tomu, že rok 2014 patril z hľadiska vinohradníkov medzi tie horšie, kvalita vín bola výborná. Prejavilo sa to v veľkom počte ocenených vín. V každej kategórii bol určený domáci i zahraničný šampión. Organizátori udelili aj šesť veľkých zlatých medailí, vyše sto zlatých a stovky strieborných a bronzových medailí.
Víno je prírodný produkt a nie je možné zopakovať tú istú receptúru s rovnakým výsledkom. „Tento rok sme museli kvôli výrobným vadám vyradiť niekoľko súťažných vín. Ako sa neskôr ukázalo, jedna zo vzoriek pochádzala z pivnice veľmi rešpektovaného producenta. Bolo to pre všetkých nepríjemné, ale porotcovia nemali na výber,“ vysvetlil organizátor akcie a riaditeľ súťaže Ľuboš Babarík.
Bojnická súťažná výstava vín má povesť objektívneho a transparentného podujatia. Vznikol tu aj originálny systém skladania porôt. Predsedovia si na začiatku súťaže žrebujú, ktorú porotu budú riadiť. K päťčlennej porote pribudol šiesty, nazývaný učeň. Je to často veľmi dobrý znalec vína a kultúry, s vínom spojenej. Nemá však veľké skúsenosti z výstav. Inštitút učňa prevzala do svojej metodiky aj vrcholná výstava Národný salón vín Slovenskej republiky.
Osemsto načatých vzoriek večer degustovali stovky fanúšikov vína na akcii Vinožúr 2015.
„Záujem producentov aj verejnosti o naše podujatie rastie, preto výstavu Víno Bojnice usporiadame aj na budúci rok“, prisľúbil Babarík.
Foto: MATEJ HLÔŠKA
Autor: Matej Hlôška