Socialistickým vyznamenaniam pridali na hodnote aj brilianty

Výstava v Hornonitrianskom múzeu predstavuje nezvyčajnú vedu a zberateľské odvetvie.

Vyznamenania sú vystavené v Hornonitrianskom múzeu.Vyznamenania sú vystavené v Hornonitrianskom múzeu. (Zdroj: MARIÁN KUCMAN)

PRIEVIDZA. Cieľom výstavy, ktorú nedávno sprístupnili Hornonitrianske múzeum v Prievidzi a Slovenská faleristická spoločnosť, je priblížiť ľuďom faleristiku.

Čo sa ukrýva za týmto tajomným slovom? Ide o vedu, ktorá sa venuje skúmaniu a popisovaniu vyznamenaní. Rovnakým názvom sa označuje aj zberateľské odvetvie, ktoré sa venuje ich zbieraniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inšpirácia z Rímskej ríše

Faleristika ako pomocná historická veda patrí k tým mladším, napriek tomu má ale veľmi dlhú históriu. Veď s predchodcami moderných vyznamenaní sa stretávame už v období Rímskej ríše. Práve okrúhle medailóny, nosené na pancieroch rímskych vojakov, zvané faléry jej dali meno.

Za zmienku stojí určite fakt, že označenie faleristika, ktoré sa neskôr rozšírilo do celého sveta, pochádza z bývalého Československa. Za jej autora sa považuje nestor českej faleristiky Václav Měřička. Práve on bol autorom veľkého množstva rôznych kníh a publikácií, ktoré sa venujú vyznamenaniam. Dodnes sú jeho diela základom knižnice každého faleristu, bez ohľadu na to, či sa tomuto odvetviu venuje z odborného hľadiska alebo ako zberateľ.

Faleristika, to však nie sú len samotné vyznamenania. Cieľom výstavy, ktorý si členovia Slovenskej faleristickej spoločnosti stanovili pri jej príprave, je priblížiť faleristiku ľuďom v celej jej komplexnosti. Okrem samotných vyznamenaní, zastúpených radmi a dekoráciami z obdobia Rakúsko – Uhorskej monarchie, hasičskými vyznamenaniami, či vyznamenaniami z obdobia socializmu, má návštevník možnosť vidieť aj ďalšie predmety, ktoré k vyznamenaniam neodmysliteľne patria. Pozornosť je venovaná napríklad miniatúram, originálnym etuám a krabičkám, dekrétom a potvrdeniam o udelení, ale výstava je doplnená aj fotografiami vyznamenaných ľudí.

Autori výstavy ponúkajú návštevníkov celým procesom budovania faleristickej zbierky a poskytnú im mnohé užitočné rady, na čo sa pri jej budovaní sústrediť. Návštevníci sa dozvedia informácie o variantoch vyznamenaní, o tom, prečo je dôležité venovať pozornosť značeniu na vyznamenaniach a mnoho iného.

Zlato aj briliant

Výstavné podujatie je doplnené aj pozostalosťami po konkrétnych ľuďoch, ktoré sa podarilo zachrániť v celku. Žiaľ, práve tieto celky dokumentujú náš vlažný, často až ignorantský prístup k vlastnej histórii. Mnoho ľudí si totiž vôbec neuvedomuje, že predajom vyznamenaní po svojich rodičoch či prarodičoch, nenávratne strácajú časť vlastnej rodinnej histórie. Hlavne v prípade, že tieto pozostalosti predajú kus po kuse, strácajú mnohokrát definitívne šancu ich niekedy získať späť.

Či už niekoho zaujíma samotná faleristika, alebo len história ako celok, určite si na výstave prídete na svoje. Veď vyznamenania okrem prvotnej funkcie ako odmeny za statočnosť či verné služby, plnili aj reprezentatívnu funkciu, pretože reprezentovali panovníka, štát či inštitúciu, ktorá ich vydala. Preto sú samotné vyznamenania často malými umeleckými dielami a na ich vzniku sa podieľali poprední umelci svojej doby.

Mnohé z nich boli vyrobené z drahých kovov, doplnené kvalitným smaltom, dokonca nebolo nezvyčajné, ak boli doplnené drahými kameňmi a to aj v dobách nedávno minulých. Ako príklad môže poslúžiť Rad Klementa Gottwalda za budovanie socialistickej vlasti, ktorý sa udeľoval na našom území v časoch, ktoré si mnohí z nás ešte pamätajú. Toto najvyššie vyznamenanie bývalej Československej socialistickej republiky bolo vyrobené zo zlata, v závese doplnené briliantom.

Samotné predmety, ktoré je možné vidieť na výstave, pochádzajú prevažne zo súkromných zbierok a sú doplnené zo zbierkových fondov Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Dávajú tak návštevníkom unikátnu príležitosť vidieť jedinečný celok, ktorý nie je bežne prístupný.

Výstava s názvom Faleristika pre každého potrvá do 11. mája.

Autor: Vladimír Považan

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu