BOJNICE. Slovenské národné múzeum plánuje obnovu kaplnky na bojnickom zámku. Múzeum zverejnilo vo vestníku verejného obstarávania výzvu na predkladanie ponúk na podlimitnú zákazku na projekt venovaný odvlhčeniu a stabilizácii kaplnky.
Ako vyplýva z vestníka, zabezpečenie projektu „je základným predpokladom pre uchádzanie sa o nenávratný finančný príspevok z európskych fondov“. Predpokladaná hodnota zákazky je 59 100 eur bez dane z pridanej hodnoty. V súťaži na projekt, ktorý treba dodať od 15. júna do 31. decembra tohto roka, uspeje ponuka s najnižšou cenou. Národné múzeum, pod ktorý bojnický zámok patrí, prijíma ponuky do 23. apríla.
Skvost ranného baroka
„Zachovaný barokový strop s freskami a štukami zaraďuje kaplnku bojnického zámku medzi skvosty ranného baroka na Slovensku,“ upozorňuje Slovenské národné múzeum.
Kaplnku okolo polovice 17. storočia dala postaviť na delovej bašte pôvodného opevnenia Františka Khuenová, manželka Pavla Pálffyho. V čele kaplnky je v štuke zobrazené zvestovanie Panne Márii, ktorej kaplnka bola pôvodne zasvätená. Fresky na strope zobrazujú výjavy zo života Panny Márie, tiež samostatné postavy anjelov nazývané Arma Christi, ktorí držia v rukách nástroje umučenia Krista.
Pri poslednej neogotickej prestavbe na konci 19. a začiatku 20. storočia v interiéri kaplnky postavili emporu, teda vyvýšenú galériu.
V zábradlí balkóna empory sú osadené dva erby patriace Matejovi Korvínovi a Thurzovcom. Zároveň boli namaľované spodné maľby v kaplnke, teda dva výjavy zo života Svätého Jána Kapistranského, ktorému je kaplnka zasvätená teraz.
Ďalej obrazy štyroch svätcov – Mikuláša, Pavla, Ladislava a Štefana a dva príbehy zo života Svätej Alžbety Durínskej.
Vzor z Francúzska
Múzeum tiež pripomína, že na oltári kaplnky sa nachádza jedno z najvýznamnejších a najvzácnejších diel z pôvodných zbierok grófa Jána Pálffyho a zároveň unikátne aj v zbierkach na Slovensku.
Maľby florentského umelca Narda di Cione z polovice 14. storočia predstavujú Pannu Máriu obklopenú svätcami. „Posledná prestavba poznamenala i exteriér kaplnky. Vzorom boli predlohy parížskej Sainte-Chapelle, gotickej kaplnky na zámku Amboise a románskeho kostola v rakúskom Schwarz-Rheidorfe. Ku kaplnke prilieha sakristia, v jej interiéri sú tiež stropné maľby a štuky,“ dodalo o kaplnke národné múzeum.