PRIEVIDZA. „Pri cestách v Prievidzi je príliš veľa rôznych tabúľ, ktoré upozorňujú na vzdialenosť k firmám a obchodom,“ posťažoval sa nám profesionálny vodič, ktorý denne niekoľkokrát prechádza autom ulicami okresného mesta. Myslí si, že takéto reklamné tabule odvádzajú pozornosť vodičov od dopravných značiek či situácie na ceste.
Zaujíma ho tiež, či firmy za takúto reklamu mestu niečo platia.
Polícia dáva súhlas
Prievidzská radnica ešte v roku 2012 povolila umiestnenie 199 informačných tabúľ na stĺpy verejného osvetlenia prievidzskej spoločnosti AD značenie. Ide o takzvaný jednotný mestský navigačný systém.
„Spoločnosť v zmysle zákona zaplatila za vydanie rozhodnutia správny poplatok,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Koľko platia subjekty, ktoré sú na tabuliach, nevedel povedať, pretože to je už v réžii AD značenie.
„Na vyvesenie informačnej tabule sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na reklamu,“ povedal Miloš Souček z AD značenie.
Jej umiestnenie aj obsah schvaľuje polícia, s umiestnením musí súhlasiť tiež obec alebo mesto.
„V Prievidzi je dohodnutý jednotný tvar informačných tabúľ, rozmer a aj text musí byť krátky, len s logom, bez telefónneho čísla, prípadne s pár vysvetľujúcimi slovami. V ľavom spodnom rohu je adresa a v pravom príslušný smer a vzdialenosť,“ vysvetlil Souček s tým, že informačné tabule by svojím tvarom a vyhotovením nemali byť zameniteľné s dopravnými značkami.
Tie sú umiestnené vo výške dva až tri metre, informačný navigačný systém v Prievidzi je vo výške väčšej ako tri metre. Podľa Součka „už samotný súhlas policajného orgánu na konkrétne miesto a výškovú úroveň by mal zaručiť ich nezameniteľnosť s dopravným značením.“
Šoféri neblúdia
Navigačný systém v Prievidzi má podľa Součka viacero pozitív, sú to napríklad aj jednotné informácie.
„Vodič nehľadá všetky informácie, zrakom zistí len to podstatné, teda adresu firmy, smer, prípadne názov prevádzky. Týmto je zvýšená bezpečnosť cestnej premávky. Výhodou tiež je, že vďaka informačným tabuliam vodiči zbytočne v zhustenej mestskej premávke neblúdia,“ vymenoval Souček.
Nemyslí si, že je takýchto tabúľ v Prievidzi veľa, od roku 2010 podľa neho ich počet klesá.
„Tabule pribúdajú a miznú podľa záujmu a možnosti ich umiestnenia vedľa ciest,“ doplnil.
Nemali povolenia
Prievidzská radnica v posledných rokoch pozorne sleduje, či sú bilbordy a rôzne iné reklamy umiestnené legálne.
„Aj niektoré informačné tabule na stĺpoch verejného osvetlenie nemali potrebné povolenia mesta, preto boli odstránené,“ povedal Ďureje.
Kým firmy majú po Prievidzi svoje smerové tabule, rôzne úrady a inštitúcie nie. Mesto nad ich vytvorením zatiaľ neuvažuje.