HORNÁ NITRA. Prievidzský úrad práce riešil minulý rok sedemdesiatpäť prípadov záškoláctva. Z tohto počtu ignorovalo povinnú školskú dochádzku dvadsaťosem dievčat.
Školy, v ktorých sa objaví záškoláctvo, sa snažia problém riešiť okamžite.
Pomáhajú asistenti
Handlovskú základnú školu na Morovnianskej ceste navštevuje viac žiakov, ktorí pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia. Práve u nich sa učitelia niekedy stretávajú so zanedbávaním povinnej školskej dochádzky.
„Problém riešime okamžite spoluprácou s rodičmi, Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, políciou a kuratelou,“ povedala riaditeľka školy Elena Šoltysová.
Vyhlásila, že záškoláctvo v škole nepripúšťajú. „Problémových žiakov umiestnili v krízovom stredisku Domino v Prievidzi, po dohode s rodičmi absolvovali diagnostický pobyt, alebo na základe súdneho rozhodnutia o predbežnom opatrení skončili v diagnostickom centre v Ružomberku.“
Škola je zapojená do projektu Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych skupín. Žiakom sa venujú traja asistenti učiteľa.
„Funguje u nás celodenný výchovný systém, ktorý je vysoko efektívny,“ zhodnotila Šoltysová.
Výraznejšie problémy so záškoláctvom nemajú v Základnej škole na Rastislavovej ulici v Prievidzi.
„Nedávno sme riešili dva takéto prípady. Nešlo však o vymeškanie rekordného počtu hodín, ale o jednorazové zlyhanie,“ vysvetlila riaditeľka školy Václava Juríková.
Siahajú na prídavky
Prievidzský úrad práce riešil vlani záškoláctvo aj v šiestich rodinách, v ktorých deti mali počas školského roka viac ako sto neospravedlnených hodín.
„Úrad podal podnet na začatie trestného stíhania rodičov pre ohrozovanie mravnej výchovy detí a mládeže,“ informoval riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Radko Gavliak.
Poznamenal, že podľa údajov, ktoré evidujú od roku 2012, zaznamenávajú v Prievidzskom okrese mierny pokles záškoláctva.
Úrad rieši zanedbávanie školskej dochádzky aj cez prídavok na dieťa. Rodičia ho dostávajú na nezaopatreného potomka do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie však do dvadsiateho piateho roku dieťaťa.
Pokiaľ riaditeľ školy oznámi, že žiak mal viac ako pätnásť neospravedlnených hodín, úrad určí takzvaného osobitného príjemcu prídavku na dieťa. Je ním obec, v ktorej má dieťa trvalý pobyt. Pokiaľ sa žiak polepší a tri mesiace po sebe vyučovanie nevynechá, úrad zruší osobitného príjemcu a prídavok na dieťa vypláca naďalej úrad.
Rodičia tiež môžu prísť o prídavky, ak počas určenia osobitného príjemcu nezaopatrené dieťa spácha priestupok.
Zapájajú rodinu
Úrad rieši záškoláctvo aj cez sociálnu kuratelu. Znamená to, že kurátor zisťuje príčiny vyhýbania sa vyučovaniu, rozpráva sa s dieťaťom aj s rodičmi. Vypracuje plán sociálnej práce s rodinou, spolupracuje aj so školou či obcou.
„Organizujeme rodinné konferencie, ich aktérmi sú všetci, ktorých sa problém dieťaťa dotýka. Spoločne hľadajú príčiny, navrhujú riešenia, prijímajú opatrenia a motivujú dieťa k plneniu školskej dochádzky,“ zdôraznil Gavliak.
Pokiaľ tieto aktivity nevedú k náprave, úrad podáva súdu podnet na uloženie výchovného opatrenia od napomenutia, dohľadu až po nariadenie podrobiť sa odbornej diagnostike.
Rodiny s deťmi, ktoré zanedbávajú plnenie školskej dochádzky, úrad zaraďuje do výchovných, skupinových a sociálnych programov, ale aj do výchovno-relaxačných programov pre deti s problémovým správaním a s poruchami správania.
„Opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately robíme prostredníctvom akreditovaných subjektov ambulantnou, celodennou a pobytovou formou aj za účasti rodičov,“ dodal Gavliak.