PRIEVIDZA. Žiaci Obchodnej akadémie v Prievidzi sa stretli s dvomi mladými Afgáncami – utečencami.
Rohullah má dvadsaťtri rokov, skončil strednú školu a začal študovať angličtinu na univerzite v Kábule. Pre problémy v krajine musel odísť. Teraz je na Slovensku a rád by dokončil svoje vzdelanie. Reza má devätnásť a vyučil sa za stolára. Doma mal svoju vlastnú dielňu.
Beseda prebiehala po anglicky, takže sme mali možnosť preskúšať si naše jazykové schopnosti. Začala krátkym príspevkom o našej zbierke pre afganské deti v rámci projektu „Škola namiesto ulice“.
Vypočuli sme si názory pracovníčok, ktoré sa s prisťahovalectvom stretávajú takmer každý deň a hlavne odpovede Rohullaha a Rezu. Povedali, prečo ušli z ich rodnej krajiny, či sú v kontakte so svojou rodinou, prečo sú práve na Slovensku, aké sú najväčšie rozdiely medzi životom v Afganistane a na Slovensku. Nebolo to však len o vážnych témach. Počuli sme ich rodný jazyk, pretože Reza nevie po anglicky. Dozvedeli sme sa, čo robievali vo voľnom čase, aké slovenské jedlá im chutia, či sa im páčia slovenské dievčatá.
Rohullah prezradil, že rád chodieva večer von a počúva opitých ľudí „rozprávať od srdca“, čo si myslia. Obaja boli veľmi sympatickí, otvorení každej otázke a dokonca veľakrát žartovali napriek tomu, že sa nachádzajú v ťažkej situácii, tisícky kilometrov od domova a rodiny.
Beseda vznikla v spolupráci s nezávislou organizáciou Berkat, filmovým festivalom Jeden svet a projektom Rafael.
Autor: Tomáš Čulák