PRIEVIDZA. Druhá svetová vojna sa nám na hornej Nitre často pripomína objavením rôznej munície z tohto obdobia.
V rokoch 2010 až 2014 mali policajti v Prievidzskom okrese šesťdesiatdva výjazdov k nájdenému strelivu a zbraniam. Celkovo zaevidovali stosedemnásť kusov munície, päť a pol kilogramu výbušnín a osem kilogramov nábojov rôzneho kalibru do dlhých aj krátkych guľových zbraní.
Špecifické miesta
Najčastejšie ľudia nachádzajú delostrelecké granáty a míny nemeckej, rumunskej a sovietskej výroby. Časté sú aj sovietske a nemecké granáty, najčastejšie sú však československej výroby. Ojedinele sa objaví strelivo pochádzajúce z Británie alebo Maďarska alebo munícia do leteckých kanónov.
„Letecká bomba bola v okrese Prievidza za posledných päť rokov nájdená len jedna,“ povedal Ján Ochodnický, pyrotechnik z Pohotovostného policajného útvaru Krajského policajného zboru v Trenčíne.
V prievidzskom regióne sú podľa neho špecifické miesta najčastejšieho výskytu munície, ktoré súvisia s postupom frontu a činnosťou partizánov.
„Ide o pohorie Vtáčnik, Valaskú Belú, Nitrianske Rudno s okolitými obcami, Fačkovské sedlo, Nitrianske Pravno, Pravenec, ale tiež z Prievidze smerom na Veľkú a Malú Lehôtku, Handlovú a ďalej na Žiar nad Hronom,“ spresnil pyrotechnik.
Nerobili prieskum
Nálezy munície sú najčastejšie pri poľnohospodárskych alebo výkopových prácach, ale aj pri prestavbách starých domov, pretože niektorí si po vojne pre istotu zbrane či náboje odkladali. V lesoch sú častými nálezcami munície hubári.
Prečo je aj po sedemdesiatich rokoch od skončenia vojny objavovaná munícia na hornej Nitre? Ochodnický vysvetľuje, že „po vojne v týchto oblastiach nikto nerobil vojenský prieskum alebo sanáciu územia, pretože na to neboli a ani nie sú kapacity. Miesta väčších bojov sú preto kontaminované zlyhanou muníciou. Niektorú zas po vojne vyzbierali a zakopali v najbližšom kráteri.“
Vplyvom erózie, tak ako pri poľnohospodárskej pôde, sa munícia dostáva na povrch.
Volajte políciu
Pyrotechnik upozorňuje, že pri náleze munície, prípadne niečoho, čo sa na ňu podobá, treba okamžite privolať políciu.
„S nálezom nesmie nikto manipulovať, premiestňovať ho a už vôbec nie sa pokúšať o jeho delaboráciu alebo znefunkčnenie,“ varuje Ochodnický a pridáva nepríjemnú skutočnosť: „Aj sedemdesiat rokov po vojne dochádza k úmrtiam alebo zraneniam spôsobeným neodbornou manipuláciou s nájdenou muníciou.“
Do príchodu polície teda treba miesto nálezu zaistiť, aby sa k nemu nikto nemohol priblížiť.
Pyrotechnici zaistenú muníciu, pokiaľ je to možné, prevezú do skladu a neskôr hromadne ničia vo vojenskom výcvikovom priestore Turecký Vrch pri Bratislave, na Lešti alebo vo Valaškovciach na východe Slovenska.
„Keď je prevoz nebezpečný, muníciu ničíme na mieste. Pokiaľ to okolnosti nedovoľujú, napríklad v zastavanej oblasti, nález premiestnime na najbližšie bezpečné miesto a tam ho zničíme pomocou nálože,“ dodal pyrotechnik.