KOŠ. Resocializačné stredisko pre drogovo závislých Provital v Koši by malo svoje priestory pre plánovanú ťažbu uhlia opustiť do konca júna. Nové pôsobisko si stále hľadá. Informovala o tom zodpovedná zástupkyňa Provitalu Zdena Vasilová.
Pomôcť môže kraj
Majiteľom budov, v ktorých stredisko sídli, sú Hornonitrianske bane Prievidza. Tie aj stanovili pôvodný termín vysťahovania do 1. apríla.
„Nové priestory si napriek posunutému termínu stále hľadáme, reálna je možnosť, že by sme išli zatiaľ do podnájmu," vysvetlila Vasilová s tým, že ako etablované stredisko v Trenčianskom kraji s celoslovenskou pôsobnosťou sa môže Provital presťahovať kdekoľvek v rámci kraja.
V Koši by však chcelo nechať jednu časť, pôsobisko pre klientov z poslednej fázy, ktorí už chodia do práce.
Provitalu by v tejto súvislosti mohol pomôcť aj Trenčiansky kraj, ktorý stredisko zaradil do Integrovaného regionálneho operačného programu.
„Aj cez tento program sa snažíme do budúcna vyriešiť nastálo našu situáciu," ozrejmila Vasilová.
Objekty prenajali
To, že sa musí Provital pre ťažbu sťahovať, mu oznámili bane ešte v roku 2013. V priebehu druhej polovice tohto roka totiž plánujú v podzemí siedmeho poľa ťažobného úseku Nováky pod územím Koša ťažbu zo stenového porubu s kapacitou 300-tisíc ton uhlia.
„Ťažobná činnosť pracoviska bude mať na povrchu vplyv na stabilitu desiatich stavebných objektov nachádzajúcich sa v oblasti, v ktorej sídli aj Provital," informovala pred časom hovorkyňa baní Adriana Siváková.
Vysvetlila, že tieto objekty sú vo vlastníctve baní a v súčasnosti ich len prenajímajú.
„Nájomníci boli pred podpísaním zmluvy o prenájme upovedomení o možnosti podrúbania týchto stavieb a nutnosti ukončenia nájmu ešte pred začatím banskej činnosti. Jej vplyv na povrch je veľký, prejavuje sa poklesom povrchu až o niekoľko metrov. Vzhľadom na pravdepodobnosť narušenia statiky budov je nevyhnutné ich pred začatím banskej činnosti odstrániť," dodala.
Resocializačné zariadenie Provital
Provital je jediné resocializačné stredisko v Trenčianskom kraji. Ako občianske združenie vzniklo v roku 1997, postupne sa vyprofilovalo aj v rámci zákona z roku 2005 do svojej terajšej podoby. V súčasnosti sa delí na tri časti - Resocializačné stredisko pre drogovo závislých, Domov na polceste a Centrum poradenských a informačných služieb.
Priemerné obdobie pobytu klientov v ňom predstavuje podľa štatistík z minulých rokov asi desať mesiacov. V posledných pätnástich rokoch mal sedemsto až osemsto klientov, ide najmä o závislých od pervitínu a alkoholu či o gamblerov.
tasr