PRIEVIDZA/NOVÁKY. Telesná výchova je medzi žiakmi obľúbená aj nenávidená. Telocvikári, ktorých sme oslovili, sa zhodujú, že oproti minulosti pribudlo detí, ktoré nemajú záujem o pohyb. Hľadajú si výhovorky, aby nemuseli cvičiť, pričom ich v tom neraz podporujú aj rodičia.
Na druhej strane sú žiaci, ktorí majú radi loptové či štafetové hry, populárny je aj florbal alebo bedminton.
Rodičia učia klamať
Tatiana Doláková je telocvikárkou v Základnej škole na Ulici Šafárika v Prievidzi. Žiakov na hodinách telesnej výchovy rozdeľuje do troch skupín.
„V prvej sú deti, ktoré absolútne nemajú záujem o športovanie a nie sú k nemu vedené ani doma. Radšej sedia pri počítači, hľadajú výhovorky ako necvičiť, prípadne si radšej neprinesú cvičebný úbor,“ priblížila Doláková.
Do druhej skupiny zaradila žiakov, ktorí radi športujú, majú vzťah k športovým hrám, atletike, gymnastike, ale aj k alternatívnym cvičeniam, akým je napríklad joga.
Zaujímavá je tretia skupina, ktorú podľa telocvikárky tvoria aktívni športovci.
„Na telesnej výchove sa vyhýbajú hlavne náročným cvičeniam, lebo sa vraj šetria na tréning, prípadne, aby sa nezranili. Títo žiaci väčšinou nemajú záujem ani o reprezentovanie školy na športových súťažiach. Ale nie všetci aktívni športovci sú takí. Máme aj takých, ktorí každú činnosť robia naplno a s radosťou,“ zdôraznila Doláková.
Telesnú zdatnosť žiakov považuje oproti minulosti za veľmi slabú, tridsať až štyridsať percent žiakov je podľa nej lenivých. Vplyv to má na obezitu detí a ďalšie civilizačné choroby, ktoré sa u nich objavujú.
Doláková hovorí, že „deti, ktoré sa chcú uliať z telocviku, si vedia nájsť neuveriteľné výhovorky. V konečnom dôsledku však každú ospravedlnenku podpisuje rodič, čiže oni učia klamať svoje dieťa. Možno sú to trochu silné slová, ale pravdivé. Samozrejme, česť výnimkám.“
Žiaci, ktorí sa cvičeniu nevyhýbajú, majú radi športové a štafetové hry, z atletiky ich baví skok do diaľky či hod kriketovou loptičkou.
„Až potom nasledujú bežecké disciplíny. Najmenej obľúbená je gymnastika,“ prezradila telocvikárka.
Tvrdí, že problém s neochotou detí cvičiť sa dá riešiť len spoluprácou medzi učiteľmi, rodičmi a verejnosťou.
„Všetkým by nám malo ísť o zdravie a šťastie našich detí,“ dodala Doláková.
Radšej známkujú
Viac ako tridsať rokov je telocvikárom Vladimír Liška, kedysi na nováckom gymnáziu, dnes v Spojenej škole Nováky.
„Aj stredoškolákov čím ďalej, tým viac prestáva baviť šport a pohyb. Radšej sedia, hrajú sa s mobilmi a počítačmi,“ zhodnotil stručne.
V škole sa objavil názor, aby telocvik neznámkovali, Liška bol proti.
„V takom prípade by sa už nikto ani len neprezliekol do úboru,“ myslí si telocvikár.
Upozorňuje ale, že stále sú žiaci, ktorí radi cvičia, športu sa venujú aj vo voľnom čase. Z triedy, v ktorej je dvadsať žiakov, je podľa neho päť až šesť, ktorí sa snažia telesnej výchove vyhýbať.
„Radšej dajú lekárovi dvadsať eur, aby si vybavili oslobodenie od cvičenia,“ prezradil Liška.
Mládež, ktorá má rada pohyb, prichádza na chuť menej známym, no atraktívnym športom. V Spojenej škole Nováky preto chlapci hrávajú florbal, dievčatá prišli na chuť bedmintonu.
Vedenie školy sa snaží podporovať športovanie žiakov, preto vznikol aj odbor šport a výživa. Žiaci, ktorí ho navštevujú, majú až štyri hodiny telocviku za týždeň.
„Pravdepodobne už v septembri 2016 by sme v škole mali otvoriť aj športovú triedu, ktorá by bola zameraná na vodné športy a futbal. V Novákoch máme na tieto odvetvia vytvorené veľmi dobré podmienky,“ dodal Liška.