PRIEVIDZA. Okres Prievidza už nemá v slovenskom parlamente žiadneho poslanca. Vladimír Jánoš, ktorý bol zvolený za Smer-SD, sa vzdal mandátu po obvinení z týrania rodiny.
Prievidzský mestský poslanec Jaroslav Cigaňák, ktorý dlhodobo kritizuje súčasný systém volieb do Národnej rady, apeluje opäť na politikov, aby brali do úvahu jednotlivé kraje a okresy.
Baníka nikto nechcel
„Stoštyridsaťtisíc obyvateľov Prievidzského okresu už v parlamente nikto nezastupuje, čo jasne ukazuje na nedemokratický systém volieb do Národnej rady,“ vyhlásil Cigaňák.
Podľa neho „zastaraný partokratický systém vylučuje pomerné zastúpenie v parlamente podľa počtu obyvateľov v jednotlivých krajoch a okresoch Slovenska.“
Cigaňák pripomenul, že po vzniku samostatného Slovenska v rámci predvolebných kampaní prichádzali politici rôznych strán aj na hornú Nitru, aby získali podporu pre kandidátov zo svojho politického jadra. „Ale žiadneho baníka z nášho regiónu do parlamentu nechceli,“ prízvukuje mestský poslanec.
Poukazuje tiež na ďalšie negatíva, ktoré sú dôsledkom slabého či nulového zastúpenia regiónu v parlamente.
„Po vzniku samostatného štátu v okrese nevybudovali žiadnu novú cestu. Na hranici nášho regiónu končí moderná vozovka v okrese Žiar nad Hronom, rýchlostnú cestu R2 budujú v smere od Trenčína, nie od Prievidze. K nám sa dostane o desať či dvadsať rokov. Priemysel na hornej Nitre je v depresii, mladí odchádzajú preč,“ pripomína Cigaňák.
Navrhuje zmenu volebného zákona, predovšetkým paragrafu 11, ktorý hovorí, že pri voľbách do parlamentu je Slovensko jedným volebným krajom. Výsledkom je, že teraz je v parlamente cez sto poslancov z Bratislavy a okolia. Iné okresy, teraz už aj Prievidzský, v ňom zastúpenie nemajú.
Navrhuje zmenu paragrafu
Prievidzský mestský poslanec chce, aby paragraf 11 znel nasledovne: „Volebné kraje: Územie Slovenskej republiky tvorí osem volebných samosprávnych krajov. V každom samosprávnom kraji sa utvoria jednomandátové volebné obvody a viacmandátové volebné obvody, v ktorých sa volia poslanci do Národnej rady Slovenskej republiky pomerne k počtu obyvateľov samosprávneho kraja."
Podľa údajov, ktoré Cigaňák čerpal zo Štatistického úradu, by na jedného poslanca parlamentu malo pripadať 35 980 obyvateľov.
„Ak by sa pri voľbách uplatnil princíp podľa počtu obyvateľov, ktorých bolo v Trenčianskom kraji v roku 2011 viac ako 592-tisíc, mal by kraj v parlamente 16 až 17 poslancov a okres Prievidza minimálne štyroch až piatich,“ vypočítal Cigaňák.
Nenašli spoločnú reč
Nový volebný kódex začne platiť 1. júla tohto roku. Pre parlamentné voľby v ňom zostal naďalej jeden volebný obvod.
V rámci prípravy nového volebného zákona prebiehala podľa riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra Evy Chmelovej otvorená diskusia naprieč politickým spektrom. Témou bolo aj vytvorenie viacerých či zachovanie jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby.
„V rámci diskusie nedošlo k dohode medzi stranami v tejto otázke. Zmenou počtu volebných obvodov sa teda nateraz ministerstvo nezaoberá,“ vysvetlila Chmelová.