PRIEVIDZA. Zbrane, uniformy, odevy ľudí z koncentračných táborov, ale aj obyčajné lyžice približuje výstava Prekliatie vojny v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.
Expozícia však nie je venovaná len hrdinskému Slovenskému národnému povstaniu či obetiam koncentrákov, ale dáva šancu spoznať aj nemeckú armádu či predmety z obdobia Slovenského štátu, ktorý bol na strane fašistov.
Nemecké vyznamenania
Rozpútanie vojny v roku 1939 napadnutím Poľska fašistickými vojskami reprezentujú na výstave zbierkové predmety venované Nemcom. Ide o ich vojenskú výstroj, zbrane, ale aj vyznamenania.
Vojna výraznou mierou zasiahla aj Slovensko, ktoré sa v jej prvej polovici stalo nemeckým satelitom.
„Túto časť vojny dokumentujú časti dôstojníckych gardistických uniforiem, osobné veci slovenských vojakov a viacero druhov odznakov z obdobia Slovenského štátu,“ povedala Anna Čechová z Hornonitrianskeho múzea.
Postupne sa na Slovensku začali tvoriť partizánske skupiny a ich aktivity vyvrcholili počas Slovenského národného povstania. Z tohto obdobia je v expozícii množstvo predmetov. Sú to rôzne vyznamenania zo súkromnej i numizmatickej zbierky múzea, ale aj pištole a ich puzdra, mapy, partizánsky výstroj, fotografie, letáky a rôzne osobné veci partizánov.
„Tieto artefakty pochádzajú hlavne z regiónu hornej Nitry,“ zdôraznila Čechová.
Hrôzy koncentrákov
Najsmutnejšia a najdesivejšia je časť výstavy venovaná koncentračným táborom. Končili v nich Židia, Rómovia a všetci odporcovia nemeckého režimu. Len málo z nich sa vrátilo domov.
„Koncentračné a vyhladzovacie tábory približujeme cez odevy a ich súčasti, ktoré mali na sebe uväznení ľudia, nechýba kovový štítok s označením lágru a registračného čísla väzňa, listy, fotografie a preukazy o väznení,“ priblížila Čechová.
Výstavu spolu s múzeom pripravovali aj pracovníci bojnickej pobočky Štátneho archívu v Nitre a ministerstvo vnútra.
Expozícia je prístupná do 7. mája, školské kolektívy k nej dostanú aj špeciálnu prednášku.