CHRENOVEC-BRUSNO. Len dve lokality na Slovensku sa môžu pochváliť výskytom pravekých kameňov v tvare dokonalej gule.
Najstaršie kamenné gule sa nachádzajú na Kysuciach. Koncom minulého storočia bol okolo nich nevídaný mediálny rozruch. V novinách a televíziách sa objavovali reportáže plné senzácií, ktoré naznačovali záhadný, ba až mimozemský pôvod týchto prírodných diel.
Unikátne výtvory
Kamenné gule, aj keď o niekoľko miliónov rokov mladšie ako na Kysuciach, sú aj v handlovskej kotline, predovšetkým v bývalom kameňolome – pieskovni v Chrenovci-Brusne pri Prievidzi.
Ani v tomto prípade však nejde o diela mimozemského pôvodu. „Gule sú prírodnými geologickými javmi, ktoré pravdepodobne vznikli súhrnom fyzikálnych, chemických a biologických procesov. Tie sa dejú v sedimente po jeho uložení a pred jeho spevnením,“ vysvetlila dlhodobý proces Katarína Keratová, kurátorka geologického fondu Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.
Gule vznikli na dne mora v období treťohôr, v atraktívnej podobe sa zachovali dodnes. Sú veľké od piatich centimetrov do dvoch metrov, podľa miestnych ľudí niektoré dosahujú priemer až tri metre.
„Majú rôzne tvary, od elipsovitých, hríbovitých, vajcovitých, až po dokonalé gule a nachádzajú sa priamo v stene opusteného lomu,“ informovala kurátorka.ˇ
Foto: LUKÁŠ GREŠNER
O prehistorickom pôvode kamenných gulí svedčí aj unikátny archelogický nález zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. „Ešte v čase činnosti kameňolomu pracovníci našli zub patriaci žralokovi z rodu Carcharodon, ktorý dorastal do dĺžky pätnásť metrov a bol obávaným predátorom treťohorných morí,“ priblížila Keratová.
Lákali zlodejov
Doplnila, že ďalšie ojedinelé skameneliny nájdene v tejto lokalite sú poškodené, čo znemožňuje ich bližšie určenie.
Koľko gulí sa v Brusne, časti obce, nachádza, nie je jasné. „Ich počet nie je možné určiť ani odhadom. Pôsobením vetra, vody, mrazu a slnka v tejto lokalite dochádza k neustálemu zvetrávaniu hornín, a tým aj k vypreparovaniu nových gulí. Sú však len menšie, s priemerom od piatich do päťdesiatich centimetrov. Tie najkrajšie a najväčšie, ktoré tam zostali po ťažbe piesku, prebiehajúcej v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, si v priebehu desaťročí rozobrali domáci obyvatelia.“
Jej slová potvrdil aj starosta Chrenovca-Brusna Tibor Čičmanec. Dodnes majú niektorí obyvatelia v záhradke netradičnú skalku či dekoráciu – vzácnu pieskovcovú guľu.
„Snažíme sa krádežiam predchádzať, dnes ich už takmer neevidujeme. Pred vstup do oblasti sme dali rampu, čiže autom sa tam nikto nedostane. Len tak v rukách nie je možné gule odniesť, pretože väčšina z nich je veľmi ťažká,“ vysvetlil starosta.
Kamenných útvarov je viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Keďže bývalý lom je tesne vedľa obecného cintorína, na gule ľudia narazia aj pri kopaní hrobov. „Snažíme sa z nich čo najviac zachovať a zachrániť,“ doplnil Čičmanec.
Dlho boli neznáme
O brusnianskych guliach donedávna verejnosť takmer nič nevedela. „Táto výnimočná geologická lokalita bola málo medializovaná, no nepochybne si zasluhuje väčšiu pozornosť a ochranu, ako sa jej dostávalo doteraz. Pozitívnu zmenu zabezpečí jedine zaradenie lokality medzi prírodné pamiatky Slovenska,“ myslí si Katarína Keratová.
Prvé kroky k zatraktívneniu lokality už podnikla obec aj dobrovoľníci. Pred dvoma rokmi si žiačka z Kaliny Lucia Zemanovičová zvolila kamenné gule v Brusne za tému stredoškolskej odbornej činnosti. Okrem toho sa podieľala na vypracovaní projektu na ich zachovanie a skultúrnenie ich okolia.
Obci sa tak podarilo získať peniaze, ktoré investovala do vybudovania náučného chodníka ku guliam. „Okrem toho sme vyčistili okolie lomu, osadili lavičky, vybudovali tri ohniská a oddychovú zónu pre obyvateľov aj návštevníkov obce,“ vymenoval starosta.
Priznal, že lokalita sa už odvtedy stala terčom vandalov, no obyvatelia aj dobrovoľníci z Kaliny sa snažia dať po nich všetko do poriadku.
„V rámci dobrovoľných brigád sme vyčistili lokalitu od odpadkov, opravili sme aj poškodené lavičky. Gule sa čoraz viac dostávajú do povedomia ľudí, ktorí si sem nájdu cestu za oddychom a poznaním,“ uzavrel starosta.