PRIEVIDZA. Na hornej Nitre majú ľudia stále nelegálne zbrane a strelivo. Potvrdzuje to práve prebiehajúca tretia zbraňová amnestia.
Napriek tomu, že už v prvých dvoch ľudia v okrese Prievidza odovzdali na polícii dvesto zbraní, v tomto období prinášajú opäť ďalšie.
Nehrozí stíhanie
Tretiu zbraňovú amnestiu vyhlásilo ministerstvo vnútra od 1. decembra 2014 do konca mája 2015. Za prvé tri mesiace jej trvania odovzdali ľudia z okresu Prievidza 44 zbraní a 339 kusov streliva.
„Najčastejšie prinášajú krátke guľové zbrane a dlhé guľové, teda poľovnícke zbrane,“ informoval trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička.
Každá zbraň je podrobená expertíznemu skúmaniu, či s ňou v minulosti nebol spáchaný trestný čin.
„Ak s ňou nebol spáchaný trestný čin a nebola zaradená medzi zakázané zbrane, môže odovzdávajúci požiadať o jej zaevidovanie. Pokiaľ o zaevidovanie nepožiada alebo ju neprevedie na inú osobu do dvoch mesiacov od prevzatia výsledku skúmania, zbraň sa stáva majetkom štátu,“ vysvetlil Kudlička.
Keďže ide o amnestiu, za odovzdanie nelegálnej zbrane v stanovenom čase na hociktorom policajnom útvare nehrozí žiadne stíhanie. Ak by však bol so zbraňou spáchaný trestný čin, začali by sa tým zaoberať orgány činné v trestnom konaní.
Druhá bola úspešná
Prvá zbraňová amnestia prebiehala v rokoch 2005 a 2006 a trvala dvanásť mesiacov. V tomto období prijali policajné útvary v Prievidzskom okrese 88 zbraní a 107 kusov streliva.
Sedem mesiacov trvala druhá amnestia v rokoch 2009 a 2010. V našom regióne bola mimoriadne úspešná, pretože ľudia odovzdali až 112 zbraní a 834 kusov streliva.
Rezort vnútra vníma zbraňové amnestie ako účinný nástroj na znižovanie počtu nelegálne držaných zbraní.
Podľa údajov ministerstva už prvé dve amnestie pomohli znížiť aj kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou o polovicu. Zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 sa ich podarilo eliminovať na 214 v roku 2013.