Zamestnanci bojnickej nemocnice vyzývali politikov, aby riešili financovanie menších zdravotníckych zariadení.
PRIEVIDZA. „My liečime chorých, vy liečte zdravotníctvo.“ Aj transparent s takýmto nápisom vítal premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pred rokom pri prievidzskej športovej hale, kam prišiel na oslavy MDŽ.
Fica vlani v Prievidzi vítal piskot zdravotníkov. Viac sa dočítate tu.
Zamestnanci z bojnickej nemocnice, ale aj z považskobystrickej a myjavskej, chceli protestom upozorniť na problémy zdravotníctva, predovšetkým však malých nemocníc.
Napriek tomu, že premiér navrhol okamžité rokovania, zdravotníci po roku tvrdia, že sa takmer nič nezmenilo.
Očakávania sa nenaplnili
Protestujúci zdravotníci vyzvali pred rokom politikov na riešenie financovania malých neštátnych nemocníc. Upozornili, že na zlú situáciu doplácajú predovšetkým zdravotníci, ktorí majú v malých nemocniciach za obdobné či rovnaké činnosti neporovnateľne nižšie mzdy ako ich kolegovia zo štátnych zdravotníckych zariadení.
„Za rok sa takmer nič nezmenilo, nejaké peniaze síce do nemocnice došli, ale to nestačí,“ zhodnotil šéf odborov z bojnickej nemocnice Marián Krčík.
Pozitívom v tom čase podľa neho bolo, že rokovania, ktoré prebiehali o platoch zdravotných sestier, skončili prijateľným kompromisom. Sestrám totiž hrozilo, že by mohli prísť až o dvesto eur zo svojich miezd.
„Boli rokovania u pána premiéra aj u trenčianskeho župana, ale v podstate nič nepriniesli. Situácia zdravotníkov sa teda za rok nijako výrazne nezlepšila, naše očakávania, s ktorými sme protest organizovali, sa nenaplnili,“ zdôraznil Krčík.
Zostalo ticho
Protestujúcich bola podporiť aj predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Slovenska Monika Kavecká. Predsedovi vlády povedala, že „problémy zdravotných sestier sa dlhodobo neriešia, máme legislatívne vákuum.“
Fico, ktorý v tom čase kandidoval v prezidentských voľbách, navrhol okamžité rokovania. Prvé sa konali deň pred voľbami.
Kavecká po roku pripomenula, že „práve prezidentskí kandidáti, vrátane zvoleného, sa predbiehali vo vyhláseniach, ako treba riešiť postavenie sestier a pôrodných asistentiek. Po voľbách však nastalo ticho.“
Výsledky nepriniesli ani diskusie s už bývalou ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou.
„Boli to len pro forma stretnutia, teda rokovania, aby sa rokovalo. Nič z našich požiadaviek sa do zákona z dielne ministerstva o odmeňovaní zdravotníckych zamestnancov nedostalo,“ dodala Kavecká.
Mierne znížili straty
Bojnická nemocnica patrí pod Trenčiansky samosprávny kraj, preto sme sa zaujímali, ako sa mu darí riešiť jej problémy, či sa za posledný rok niečo zmenilo.
„Usilujeme sa riešiť problémy našich nemocníc v rámci zákonných možností,“ reagovala vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Trenčianskeho kraja Jana Paulínyová.
Doplnila, že sa snažia zachovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti, prispievať svojim nemocniciam na investície a v spolupráci s ich riaditeľmi prijímať opatrenia na zlepšenie nepriaznivej ekonomickej situácie.
„Po roku môžeme konštatovať, že ekonomika našich nemocníc sa mierne zlepšila, čoho dôkazom je medziročné zníženie straty. Napriek tomu sa nám doteraz nepodarilo zastaviť zadlžovanie v jednotlivých nemocniciach,“ spomenula Paulínyová.
Kraj si dal vypracovať analýzu vo svojich nemocniciach nezávislou organizáciou, výsledky by mali byť už čoskoro.
Na proteste v marci 2014 zdravotníci varovali, že reálne hrozí zánik nemocníc.
Paulínyová teraz ubezpečuje, že „žiadna nemocnica v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja nesmie zaniknúť, práve naopak, naším zámerom je ich ďalej rozvíjať a zabezpečiť tak ľuďom dostupnú zdravotnú starostlivosť. Nemocnice v Bojniciach, Považskej Bystrici, Myjave a Fakultná nemocnica v Trenčíne musia byť stabilnými piliermi zdravotníctva v kraji.“