BRATISLAVA. Po štyroch dňoch v policajnej cele prepustil súd bývalého poslanca Smeru Vladimíra Jánoša na slobodu. Miesto uvalenia vyšetrovacej väzby sa sudkyňa uspokojila s kauciou 20–tisíc eur.
Jánoš sudkyni prisľúbil, že bude viesť riadny život. Kauciu za neho zložila sestra, ktorá sa za neho zároveň osobne zaručila. Exposlanec sa na vyzvanie musí dostaviť k policajtovi, prokurátorovi alebo na súd, vopred musí oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu vzdialenie sa z miesta pobytu a povinný je nahlásiť aj zmenu miesta pobytu.
„Súd obvinenému uložil zákaz vycestovania do zahraničia, úplný zákaz telefonického, internetového a osobného styku s poškodenou manželkou a dcérou,“ povedal hovorca súdu Roman Tarabus.
Nemôže na päť metrov
Jánoš sa k nim zároveň nesmie priblížiť na vzdialenosť menšiu ako päť metrov. Proti rozhodnutiu prokurátor podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne vo štvrtok verejne.
Ak by sa Jánoš vyhýbal vyšetrovaniu, ovplyvňoval ho, alebo pokračoval v trestnej činnosti, prepadne kaucia v prospech štátu. Súd by potom o väzbe rozhodoval opäť. Už po zatknutí exposlanca pritom polícia obvinila jeho právnika z marenia spravodlivosti za to, že sa údajne falošnou péenkou snažil zmariť jeho výsluch pred vyšetrovateľom.
Polícia tvrdí, že týranú manželku bývalého člena ľudsko-právneho výboru parlamentu ochráni. „Prijmeme adekvátne opatrenia k ochrane manželky Vladimíra J.,“ povedala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová. Vyšetrovanie prípadu pokračuje.
Súčasná prax je taká, že za týranie blízkej osoby súdy dávajú iba podmienečné tresty, ak páchateľ pred tým žil riadnym životom. Od januára 2014 celkovo takto odsúdili šesť ľudí. V piatich prípadoch dostal páchateľ tri roky podmienečne, v jednom iba dva. Štyri roky za mrežami dostal iba v jednom prípade lekár z Trenčína. Odvolací súd napokon trest tiež zmiernil na podmienku.
Čižnár nesúhlasí
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár s rozhodnutím Okresného súdu v Prievidzi nesúhlasí.
"V tejto chvíli sa nebudem vyjadrovať k rozhodnutiu prvostupňového súdu, nakoľko som nebol oboznámený s dôvodmi rozhodnutia prepustenia obvineného na slobodu. I napriek tomu, s poukazom na dôkazy, ktoré boli doposiaľ zadovážené, trvám na tom, že dôvody väzby sú reálne dané tak, ako boli uvedené v návrhu prokurátora Okresnej prokuratúry v Prievidzi na vzatie obvineného do väzby," uviedol Čižnár.
Ako doplnil, práve preto bola proti rozhodnutiu prvostupňového súdu podaná sťažnosť prokurátorom, o ktorej v najbližšom čase rozhodne Krajský súd v Trenčíne.
"V tejto trestnej veci oceňujem aktívny a profesionálny postup prokurátorov Okresnej prokuratúry v Prievidzi a krajskej prokurátorky v Trenčíne. Chcem zdôrazniť, že doposiaľ na všetkých úkonoch trestného konania smerujúcich k prvotnému dokazovaniu trestnej činnosti museli prokurátori vydávať písomné a ústne pokyny vyšetrovateľovi Policajného zboru," dodal.